V tomto článku se podíváme na téma, které zajímá asi každého, kdo uvažuje o pořízení vlastního bydlení a tedy na hypotéky – úrokové sazby konkrétně. Jak jsou vysoké, co všechno je ovlivňuje, dá se spoléhat na tabulková srovnání trhu, je rozdíl mezi jednotlivými typy hypoték a nabídkami bank a nebankovních společností? To vše dnes lidem, které zajímá až magické slovní spojení „hypotéky – úrokové sazby“, zodpovíme.
Hypotéky – úrokové sazby, co všechno je ovlivňuje?
Tuto část, která se bude obecně věnovat hypotékám a úrokovým sazbám, začneme jednou poznámkou, možná dokonce varováním. Pokud řešíte, jaký úrok u nové hypotéky získáte, nespoléhejte se pouze na různé tabulky, které srovnávají situaci a nabídky na trhu. Ani když budou aktuální, získáte pouze základní představu, nicméně banky posuzují každého klienta individuálně z hlediska bonity, a pokud tedy uvidíte v nějaké tabulce, že tato banka nabízí výhodné úrokové sazby, nutně to neznamená, že budou nabídnuty vám. Na čem tedy závisí?
V první řadě je to zmíněná bonita klienta. Tu budete prokazovat především výší příjmů. Banka ale nebude brát v potaz pouze to, jak je máte vysoké, ale také zda jsou stabilní. Čím lépe vás ohodnotí, tím nižší úrokové sazby vám budou samozřejmě nabídnuty. Druhým důležitým faktorem je bankovní registr. Díky němu si banka zjistí, zda jste vaše úvěry v minulosti spláceli poctivě, a pokud přijde na to, že ne, máte problém. Buď vám zvýší nabízený úrok, nebo vám vůbec nepůjčí. Makroekonomické faktory, které mají vliv na hypotéky – úrokové sazby, necháme stranou.
-
Jsou hypotéky – úrokové sazby všude stejné?
Určitě ne. První zásadní rozdíl je mezi tím, když půjdete žádat do banky a nebankovní společnosti. Ty vám totiž sice nabídnou mnohem nižší prověřování a v drtivé většině vůbec nezohledňují vaší historii v úvěrovém registru, nicméně počítejte s vyšším úrokem a to zhruba dvojnásobným. Rozdíl je také v tom, o jaký typ hypotéky budete žádat. Když budete chtít například americkou hypotéku, která je bezúčelová, což znamená, že peníze můžete použít na cokoliv, opět násobte zhruba dvěma. Pokud vás zaujala hypotéka bez dokazování příjmů, nebudou úroky vyšší o tolik, ale dostanete částku ve výši maximálně 50% z ceny nemovitosti. Hypotéky bez nahlížení do registru u nebankovních společností pak patří mezi nejméně výhodné.
Pokud tedy hledáte nejlevnější hypotéky – úrokové sazby, měli byste jít primárně do banky a být si jistí, že máte dostatečný příjem, neměli jste v minulosti problémy se splácením jakéhokoliv úvěru, a také byste měli volit tradiční variantu hypotéky. Úrokové sazby pak také stoupají například podle délky fixačního období, samozřejmě na ně má vliv i situace na trhu a obchodní politika banky, nicméně to by byla všechno témata na samostatné články. Důležité ale je, abyste pochopili alespoň to základní, co bylo v tomto článku na téma hypotéky – úrokové sazby, zmíněno.
Další články z rubriky
- Odečet, odpočet úroků z hypotéky
- Nabývací titul
- Dlužníci, fyzické osoby, registr
- Vinkulace pojistného plnění – co to je?
- Zrušení, výmaz věcného břemene – Jak zrušit věcné břemeno?
- Úroková sazba PRIBOR
- Zástavní právo smluvní k nemovitosti
- Co je jistina úvěru?
- Hypotéky – úrokové sazby
- Diskontní sazba ČNB
- Doba fixace úrokové sazby hypotéky
- Bonita klienta (scoring)
- Co je anuita a anuitní splácení?
- Další články z rubriky 'Hypoteční pojmy' »