Když se mluví o tomto finančním produktu, tak jedna z prvních věcí, která obvykle v diskusi zazní, je, jak vysoké jsou momentálně úrokové sazby hypoték. Lze na to samozřejmě jednoduše odpovědět a v závěru tohoto článku se tomu budeme věnovat, nicméně mnohem důležitější je fakt, že i když nalezneme nejnižší úrokovou sazbu a tedy pomyslnou nejvýhodnější hypotéku, jen málokterému klientovi bude takováto výše skutečně nabídnuta. Proč? Banky totiž každého klienta prověřují individuálně a úrokové sazby hypoték, které nabídnou, mu přizpůsobí. Podíváme se proto nejprve na to, jaké faktory na to mají vliv, abyste měli představu, a, jak už bylo řečeno, v závěru se podíváme na konkrétní čísla.
Co ovlivňuje úrokové sazby hypoték?
Když úplně ponecháme stranou tržní a makroekonomické vlivy, protože to by byla tématika na další a mnohem komplikovanější článek, tak se bude jednat o několik základních znaků týkající se každé osoby, ze kterých si banka udělá představu, jak velké je riziko, že by své peníze nemusela získat zpět. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi dlouhodobý úvěr, tak prvním faktorem, který určuje úrokové sazby hypoték, je věk. I když je u drtivé většiny hypoték vyžadováno životní pojištění, tak stejně mají mladší klienti situaci trochu ulehčenou – logicky, když přijde do banky šedesátník, že chce půjčit na třicet let, bankovní úředník se na to moc tvářit nebude, a pokud nějakým zázrakem kývne, bude úrok vysoký.
Dále tu máme bankovní registr, kde jsou shromážděny informace o všech lidech, kteří měli v minulosti úvěr. Pokud jste ho měli i vy a spláceli jste v souladu se splátkovým kalendářem, tedy bez jakýchkoliv problémů, banka to samozřejmě uvidí a jako poctivému klientovi vám nabídne přívětivější úrokové sazby hypoték. O to víc, pokud jste byli dokonce jejím klientem. Pokud chcete získat ještě nižší úrok, budete už muset další skutečnosti prokázat sami. Jedná se například o výši příjmu a i jeho stabilitu – když budete mít pravidelný příjem z pronájmu několika nemovitostí, tak je to samozřejmě z pohledu banky lepší, než když si vyděláváte jako OSVČ. Stejně tak jsou v lepším postavení manželé, kteří žádají společně. Opět z pochopitelných důvodů.
Jaké jsou tedy úrokové sazby hypoték?
Když se podíváme na konkrétní čísla v nabídce hypoték, tak u bankovních institucí se pohybují v rozmezí 2,5 až 4 procent. Samozřejmě se vše ještě odvíjí od toho, jak vysokou částku si půjčíte, a na jak dlouho, ale to je snad logické, takže to nemusíme dál vysvětlovat.
-
Když byste zavítali do nebankovních institucí, tak počítejte s tím, že jejich úrokové sazby hypoték budou začínat na 8 procentech. Na druhou stranu nebudou tolik řešit bankovní registr a výši příjmů a s trochou nadsázky lze říct, že půjčí každému.
Na úplný závěr ještě dodáme, že zmíněné úrokové sazby hypoték jsou platné ke dni vydání tohoto článku, nicméně se jedná o natolik aktivní trh, že se mohou i v jednotlivých měsících měnit, protože si vždy najděte ty nejaktuálnější.
Další články z rubriky
- Přeúvěrování hypotéky, hypotečního úvěru
- Spočítat hypotéku
- Úrokové sazby hypoték
- Nejvýhodnější hypotéka
- Nebankovní hypotéka bez registru
- Chci hypotéku a porovnání hypotečních úvěrů
- Půjčky se zástavou nemovitosti
- Variabilní hypotéka
- Přefinancování hypotéky
- Kalkulace výše hypotéky
- Předčasné splacení hypotéky
- Další články z rubriky 'Hypotéka na nemovitost' »