Často nám potencionální klienti bank a nebankovních společností dlouze popisují svou životní situaci a jejich otázka je ve výsledku jednoduchá: „Dostanu hypotéku?“. Odpověď samozřejmě závisí na mnoha vstupních parametrech, ale obecně lze říct, že hypotéku dnes může dostat téměř každý. Otázka by tak měla směřovat spíše na to: „Jakou dostanu hypotéku?“. V tomto článku se tak budeme věnovat tomu, jaké hypotéky nabízejí tradiční věřitelé, banky, ale i finančním produktům, které můžete najít u nebankovních společností. Všechny mají svá specifika a my se pokusíme celou nabídku obecně pokrýt,

Dostanu hypotéku v bance?

Abyste dostali hypotéku v bance, tak jednoduše řečeno, musíte být solventní klient, který pro ni nepředstavuje takové riziko. Když si tedy vezmeme několik základních požadavků, tak v první řadě musíte mít „čistý úvěrový rejstřík“. Banky si totiž vedou společnou databázi současných, ale i bývalých klientů, a pokud jste někdy u některé dlužili, nemusíte sem ani znovu chodit. Druhým důležitým požadavkem je bonita. Pokud se ptáte: „Dostanu hypotéku?,“ tak odpověď úředníka pravděpodobně bude znít: „Ano, dostanete, ale prokažte, že budete mít z čeho ji splácet.“ Záleží logicky i na stabilitě příjmu – lépe na tom bude majitel několika nemovitostí s příjmy z pronájmů oproti začínajícímu podnikateli. Banka pravděpodobně půjčí oběma, nicméně úrok bude zcela jistě odlišný.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Dostanu hypotéku na cokoliv?

Je také potřeba zmínit, že hypotéka je striktně účelový úvěr, což znamená, že jí lze použít pouze na financování záležitostí, které jsou přímo spojené s bydlením – koupě, stavba, rekonstrukce apod. Nemůžete si v bance zřídit hypotéku a vyrazit směrem autosalon. Pokud byste na otázku: „Dostanu hypotéku na cokoliv,“ chtěli kladnou odpověď, tak se musíte ptát na americkou hypotéku. Ta funguje v podstatných věcech stejně jako ta klasická, nicméně je bezúčelová. Počítejte ale s vyšším úrokem.

Jakou dostanu hypotéku u nebankovní společnosti?

Jednoduše řečeno, dražší. Pokud se podíváme konkrétně na úroky, tak banky nabízejí hypotéky s úročením od 2,5%, u nebankovních společností to vynásobte dvěma. Na druhou stranu je férové dodat, že se jedná o mnohem flexibilnější věřitele s pružnější nabídkou, kteří půjčí mnohem většímu spektru klientů. V podstatě lze říct, že nabídku nebankovních společností využívají ti, kterým banky odmítnou půjčit – je to logické, protože každý jde nejprve tam, kde je nižší úrok.

Dostanu hypotéku bez potvrzení příjmů?

Odpověď je: „Ano, dostanete,“ nicméně musíte počítat s tím, že vám bude poskytnuta pouze ve výši, která tvoří část ceny nemovitosti – průměrné nabídky na trhu nabízejí 50%. Navíc už dnes můžete o tyto finanční produkty žádat i v bankách, což u ostatních úvěrů není úplně zvykem. Úročení o tolik vyšší nebude. Pokud byste chtěli dokonce hypotéku bez náhledu do bankovního registru, pak musíte už jedině do nebankovní společnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *