V tomto článku nás bude zajímat vinkulace pojistného plnění. „Co to je?“ Na to se zeptá drtivá většina laické veřejnosti, protože se opravdu nejedná o pojem, který by byl v jejím povědomí nějak zakořeněn. Obecně lze říct, že vinkulace je nějaké uzamčení, zafixování, a i když ten pojem není tak „provalený“, používá se poměrně často a rozhodně více, než tušíte. Pokud tedy i vám se dere na mysl slovní spojení „vinkulace pojistného plnění – co to je?,“ pak čtete správný článek a rozhodně v tom pokračujte.

Vinkulace pojistného plnění

Nejlépe se to bude pravděpodobně vysvětlovat na příkladu a vzhledem k tomu, že se to nejčastěji používá u leasingů, použijeme na vysvětlení vinkulace pojistného plnění tento finanční produkt.

Jak známo, leasing funguje tak, že získáte od věřitele určitý finanční obnos na koupi vozidla s tím, že pokud byste nespláceli, auto vám vezme, prodá a díky tomu uspokojí pohledávku, kterou vůči vám má, a je teď úplně jedno, zda jste vlastníkem vy a je na automobil zřízeno zástavní právo, nebo je vlastníkem leasingová společnost. Vinkulace pojistného plnění zde bude vždy, protože vy si budete muset při zřízení leasingové smlouvy zároveň sjednat pojištění vozu. Pokud by totiž došlo k jeho zničení, vy byste v podstatě mohli přestat platit, protože leasingová společnost by se neměla na čem uspokojit. To by pak ale leasing nikdo neposkytoval a právě proto je zde vinkulace pojistného plnění.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Vy totiž budete muset udělat to, že se s pojišťovnou domluvíte, aby v případě, že dojde k pojistné události na voze a ona bude něco platit, neplatila vám, ale přímo věřiteli (leasingové společnosti) a to je právě vinkulace. Pokud se tedy ptáte: „Vinkulace pojistného plnění, co to je?,“ tak se dá říct, že je to vlastně takové přesměrování. Aby po vás leasingová společnost nemusela peníze vymáhat, tak jejich vyplacení rovnou v pojišťovně přesměrujete na ní.

Opačný proces

Budeme se ještě držet příkladu, abychom si vysvětlili i co to je devinkulace pojistného plnění. Určitě vás totiž muselo napadnout, co se bude dít, když majitel takového vozidla, vůz pouze poškodí, zajede do servisu a zaplatí opravu, jak by to udělal asi každý, kdo auto potřebuje. Vzhledem k tomu, že má sjednané pojištění, bude mu servis uhrazen, nicméně je zde vinkulace pojistného plnění, a tak peníze půjdou pojišťovně. Co v tomto případě dělat? Jednoduše kontaktujete leasingovou společnost, domluvíte částečnou de-vinkulaci a peníze přijdou vám. Vinkulace pojistného plnění zde bude pořád, nicméně pouze pro případy, kdy by došlo ke kompletnímu zničení vozidla, nebo i pokud by bylo ukradeno (samozřejmě ho proti tomu musíte mít pojištěné).

Doufáme tedy, že jsme na vaši otázku – vinkulace pojistného plnění, co to je, odpověděli dostatečně, a že už nyní chápete, o co se jedná.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *