Pokud se ptáte, co je anuita a anuitní splácení úvěru, nalezli jste ten správný článek. Budeme se věnovat nejprve pouze pojmu anuita, který si základně definujeme, zmíníme jeho dvě složky a následně se budeme věnovat už pouze anuitnímu splácení. Zároveň si zodpovíme ještě dvě otázky a to, zda se může měnit bez vaší vůle, nebo naopak, jak ho můžete změnit vy.
Co je anuita?
V zásadě se dá říct, že anuita je splátka. Pokud se tedy ptáte, co je anuita a anuitní splácení, tak se jedná o splácení pravidelných splátek, které mají určité charakteristiky. V první řadě jsou vždy stejné (možné změny zatím necháme stranou a věnovat se jim budeme níže), což znamená, že jejich výše je dohodnutá ve smlouvě, platíte po určité konkrétní období apod. Jednoduše řečeno, anuita je to, co si každý představí pod pojmem splátky například u hypotéky.
Anuita se ale skládá se dvou složek, jejichž vzájemný poměr se mění, i když částka, kterou zaplatíte vy, zůstává stejná. Jedná se o úrok a jistinu. Co je úrok, je asi jasné – procento z částky, kterou jste si půjčili, a kterým věřiteli kompenzujete riziko, že vám půjčil. Druhou složkou je tedy jistina, což není nic jiného než vracení vypůjčení částky. Na počátku splácení úvěru je vyšší úrok, protože věřitel chce samozřejmě primárně vydělat (pokud byste nespláceli jistinu, nějak už si jí na vás vymůže), a až postupem času se poměr převrací ve prospěch vracení vypůjčené částky. To je tedy odpověď na to, co je anuita.
Co je anuitní splácení a může být někým změněno?
Anuitní splácení je logicky splácení anuity. Jinými slovy, jedná se o pravidelné splácení splátek, které se skládají ze dvou zmíněných složek. Někdy si lidé myslí, když se ptají, co je anuita a anuitní splácení, že to má co do činění s roční frekvencí. Ano, vyplývá to sice z latinského výrazu pro rok, nicméně není to nezbytně nutné. Charakteristickým znakem je pouze pravidelnost, stejná výše a dvě složky ve splátkách. Může vám ale anuitní splácení respektive výši anuity někdo změnit?
Pokud máte klasickou půjčku, která má pevně stanovený úrok na celé období, tak ne. Prostě se na počátku dohodnete na nějaké výši a frekvenci splácení, a tak to bude, pokud se s věřitelem nedohodnete na něčem jiném. Anuita a anuitní splácení se ale může měnit, pokud máte úvěr s flexibilním úrokem, který se mění v závislosti na trhu. Typicky je to u hypoték, kde budete mít po určité období úrok fixovaný, nicméně pak se uvolní a může se přizpůsobit trhu, pokud ho zase nezafixujete.
Co se týče možností, jak může být anuita a anuitní splácení ovlivněno vaší vůlí, tak v zásadě nijak. Buď můžete refinancovat, tedy vzít si úvěr u jiného věřitele, který za vás ten předchozí vyřeší, nebo s ním budete muset jednat, aby vám například prodloužil splátkové období, snížil úrok jako takový apod.
Další články z rubriky
- Odečet, odpočet úroků z hypotéky
- Nabývací titul
- Dlužníci, fyzické osoby, registr
- Vinkulace pojistného plnění – co to je?
- Zrušení, výmaz věcného břemene – Jak zrušit věcné břemeno?
- Úroková sazba PRIBOR
- Zástavní právo smluvní k nemovitosti
- Co je jistina úvěru?
- Hypotéky – úrokové sazby
- Diskontní sazba ČNB
- Doba fixace úrokové sazby hypotéky
- Bonita klienta (scoring)
- Co je anuita a anuitní splácení?
- Další články z rubriky 'Hypoteční pojmy' »