Hezky česky řečeno „sjednocení půjček do jedné“, odborným jazykem finančního poradce „konsolidace půjček“, to jsou všechno pojmy respektive nástroje, které vám mohou pomoci, když nic jiného, tak alespoň získat trochu klidnější spaní. Obvykle je s nimi ale spojena i úspora. Jak plyne samozřejmě u z názvu, sjednocení půjček do jedné znamená, že z několika úvěrů se stane jeden a vy tak budete už platit pouze jednu splátku, u jedné banky respektive nebankovní společnosti a nebudete se muset starat o nic jiného, jak už bylo ale řečeno. Vzhledem k tomu, že toto by asi nebylo dostatečné lákadlo pro klienty, jsou zde i finanční úspory. Není to ale tak snadné, takže si v tomto článku řekneme něco o konsolidaci jako takové, ale podíváme se i na pár věcí, na které byste si měli dát pozor.

Jak funguje sjednocení půjček do jedné?

Když se budeme dívat jen na to, co by vás skutečně mělo zajímat a ponecháme tedy stranou, jak si to banky řeší mezi sebou, je vše vcelku jednoduché. Máte například čtyři půjčky, které chcete sloučit. Pak si stačí pouze projít nabídku bank, ale i nebankovních společností, hledat konsolidaci, a jakmile jí najdete a zažádáte, druhá strana vám dá nabídku a pak už si všechno vyřeší sama. Ve finále bude situace taková, že vy budete mít jeden úvěr u nového věřitele, který se o předchozí úvěry postará.

Zároveň už jsme i zmínili, kde byste měli o sjednocení půjček do jedné žádat – u bank a nebankovních společností. Před pár lety, kdy konsolidace na trh teprve vstupovala, byl počet subjektů nabízejících tento finanční produkt opravdu malá – na počátku tři, nicméně ty doby už jsou pryč a dnes máte velké pole působnosti, co se rozhodování týče.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Na co si dát při sjednocení půjček do jedné pozor?

V první řadě je dobré vědět, kdy k sjednocení půjček do jedné přistoupit, a odpověď je jednoduchá – co nejdříve, jakmile začínáte pociťovat finanční problémy. Hasit konsolidací situaci na pokraji osobního bankrotu, kdy vás splátky doslova likvidují, rozhodně není řešení už jen z toho pohledu, že sjednocení půjček do jedné zabere nějaká čas. Zároveň si uvědomte, že ve většině případů je sice konsolidace na první pohled lákavá, protože vám dokáže ze splátek v celkové hodnotě 9000 Kč udělat například 3500 Kč, nicméně to není ničím jiným než prodloužením období, po které bude splácet. A co je s tím spojeno? Zaplatíte úrok víckrát. Proto byste před tím, než přistoupíte ke sjednocení půjček do jedné, měli nejprve jednat s vaším věřitelem, zda by vám neprodloužil splátkové období.

Závěrem ještě dvě drobné poznámky. Pokud splácíte leasing na osobní vůz, tak se určitě setkáte s tím, že některé banky ho nebudou chtít přebírat. Dnes už jsou to spíše výjimky, ale vždy se na to radši poptejte. Druhá, když sjednáváte sjednocení půjček do jedné, dejte si do smlouvy možnost předčasného splacení. Pokud totiž máte několik úvěrů a víte, že v blízké době získáte velký finanční obnos, kterým byste je mohli splatit, ale nechcete platit poplatky u každého, je dobrou cestou je nejprve sjednotit a následně splatit výsledný úvěr. Opět se bude jednat o zásadní úsporu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *