Leckoho to vždy lehce překvapí, nicméně i na rekonstrukci se dá klasická hypotéka použít. Obecně se totiž jedná o finanční produkt respektive úvěr, který sice je striktně účelový, nicméně ho můžete použít na cokoliv, co je spojené s bydlením – stavba, koupě, ale i právě přestavba. Hypotéka na rekonstrukci se v zásadě nechová nijak moc odlišně od té klasické, pod kterou si každý představí tu na stavbu domu. Pár specifik přeci ale má a jsou zde navíc některá úskalí, na která je potřeba myslet, a bohužel na ně stále nemalá část klientů zapomíná. Pokud je tedy hypotéka na rekonstrukci tím, co zrovna hledáte, rozhodně čtěte dál.

Hypotéka na rekonstrukci obecně

Jak tedy obecně funguje hypotéka na rekonstrukci? Máte nemovitost, kterou vlastníte, a chcete jí upravit, přestavit, je úplně jedno, jak to budeme nazývat. Pak si najdete vhodnou banku, nebo nebankovní společnost, kde zažádáte o její poskytnutí. Co se po vás bude vyžadovat? Banky chtějí v první řadě doklad o tom, že nemovitost je opravdu vaše (ověřený výpis z katastru nemovitostí, který vám vydá každá pobočka Czech Point), a také doklady o vašem příjmu. Hypotéka na rekonstrukci, ale vlastně dlouhodobé úvěry obecně jsou totiž pro věřitele vcelku rizikové, a tak se snaží maximálně ujistit o tom, že budete schopní splácet. Logicky mají tedy větší šanci na získání hypotéky manželé, kteří žádají společně, protože jejich příjem bude vyšší. Připravte se i na to, že banka bude nahlížet do registru, což je vlastně databáze všech lidí, kteří kdy měli úvěr. Pokud jste v minulosti měli půjčku u kterékoliv banky a nespláceli jste, nemusíte už znova do banky ani chodit, protože nic nezískáte.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Co dělat v případě, že je hypotéka na rekonstrukci tím, co nutně potřebujete, ale banka vám nepůjčí (například právě kvůli zápisu v registru, nebo nízkým příjmům)? Jděte do nebankovních společností. Ty mají i hypotéky, které toto vůbec neřeší, nicméně musíte počítat s vyšším úrokem a to klidně okolo osmi procent. Pokud budete mít štěstí a bude vám poskytnuta hypotéka na rekonstrukci už v bance, můžete od tohoto úroku odečíst zhruba pět procentních bodů. Vše ale samozřejmě záleží na individuálním posouzení klienta.

Na co byste měli myslet?

V každém případě musíte mít na paměti, že rekonstrukce je záležitost, u které snadno může dojít k navýšení rozpočtu, což je samozřejmě z hlediska hypotéky problém. Ta vám totiž bude poskytnuta v takové výši, o jakou jste žádali, a tehdy jste nemohli ani tušit, že bude výsledná cena vyšší a vy nebudete mít na zaplacení. Jsou dvě možnosti, jak se proti tomuto ochránit. V první řadě dnes už banky nabízejí rezervu, jinými slovy vám umožní případné dočerpání úvěru nad jeho původní výši a to až o 20%. Musíte si ale ověřit, že to vaše hypotéka na rekonstrukci má ještě před samotným podpisem. Druhý způsob je lehce nadcenit rozpočet. Jednoduše do něj přidejte nějaké položky (vybavení apod.), které případně dokážete oželet, abyste v případě, že vám řemeslníci nahlásí vyšší cenu, měli určitý manévrovací prostor.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *