Sloučení půjček nebo v odborné mluvě konsolidace je nástroj, který vám dokáže jak uspořit nějaké finanční prostředky, pokud ho využijete ve správný čas a najdete správnou nabídku, ale hlavně vám vytrhne doslova trn z paty. Jak vyplývá už z názvu, sloučení půjček znamená, že si dlužník, který má více úvěrů u různých věřitelů, může zažádat o to, aby za něj banka nebo nebankovní společnost všechny převzala, sjednotila je a určila mu splátky už pouze jednoho výsledného úvěru. Ty ostatní už nebude muset řešit. U koho ale o sloučení půjček žádat, kdy a na co dát pozor? Tak přesně tomu se budeme v tomto článku věnovat a hlavně na to, kde má konsolidace půjček háčky, se zaměřte.

Jak funguje sloučení půjček?

Základní idea už byla popsána v úvodu – máte více úvěrů, najdete si banku nebo nebankovní společnost, která má konsolidaci v nabídce, zažádáte, a pokud vám vyhoví, budete mít už pouze jeden úvěr, který budete splácet u ní. Důležité je mít na mysli, že ke sloučení půjček byste měli přistoupit v době, kdy je ještě všechno relativně v pořádku a teprve začínáte pociťovat drobné finanční potíže. Pokud už vám totiž bude už insolvence klepat na dveře a vy budete chtít všechno „honem“ vyřešit tímto nástrojem, tak to půjde jen hodně těžko. Za prvé, proces sloučení půjček nějakou dobu trvá a za druhé a to především, banky si samozřejmě informace předávají a předluženému klientovi nikdo nový úvěr neposkytne.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Jinak jak už bylo řečeno, o konsolidaci půjček dnes můžete žádat u bank i nebankovních společností a dá se říct, že se vyskytuje v nabídce téměř všech. V minulosti to neplatilo, ale dnes je to opravdu populární, a i v reklamních kampaních finančních ústavů to musíte slyšet neustále.

Na co si dát u sloučení půjček pozor?

Neustále byste si měli opakovat jednu věc – nový věřitel vám nebude půjčovat ze soucitu, aby vám usnadnil život a pomohl vám k nižším splátkám; on to dělá čistě s vidinou zisku. Kde ho vezme, když nabídky jsou běžně takové, že například čtyři úvěry s celkovými splátkami 10 tisíc Kč měsíčně lze snížit až na 5 tisíc Kč? Jednoduše prodlouží splátkové období. Na první pohled tak vše vypadá lákavě, ale když se nad tím zamyslíte, tak vy budete splácet delší dobu a tedy zaplatíte víckrát úrok. Ano, je pravda, že při výpadku příjmu jde klientům především o to, aby splátky klesly, a sloučení půjček má opravdu smysl, ale pokud byste tento nástroj chtěli využít jen s vidinou úspor, můžete naletět. Je proto lepší vždy nejprve jednat s vlastním věřitelem, zda by vám neprodloužil splátkové období.

Na závěr ještě dodáme, že určitě komplikace může představovat osobní automobil, který je pořízen na leasing, protože ten některé banky nechtějí přebírat, a také se snažte „procpat“ do smlouvy o konsolidaci možnost předčasného splacení. Je to čistě z preventivních důvodů, nicméně někteří chytří klienti to využívají k tomu, aby v případě, kdy získají velký finanční obnos, mohli splatit jednorázově všechny úvěry s menšími poplatky – využijí sloučení půjček do jedné a pak zaplatí tu jednu novou.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *