V dnešním článku se podíváme na to, co dělat, když potřebujte spočítat hypotéku přímo dle vašich potřeb a nechcete jít přímo do banky čekat ve frontě, řešit stohy papírování apod. V současnosti se totiž dá vše vyřešit z pohodlí domova pouze díky připojení k internetu. Musíte ale počítat s tím, že když chcete spočítat hypotéku, budou po vás vyžadovány některé informace a abyste ušetřili čas, podíváme se na ně. Když si je totiž pak připravíte k ruce, můžete si poměrně rychle nechat spočítat hypotéku od různých bank, abyste získali srovnání, co je pro vás na trhu k dispozici.

Pokud chcete spočítat hypotéku, vyhněte se tabulkám

Často potencionální klienti dělají to, že si s argumentem časové úspory najdou pouze tabulky a jsou spokojeni. Ale problém je evidentní. Z devadesáti devíti procent platí, že jsou neaktuální a vy se jim proto raději vyhněte. Ano, je pravda, že vám mohou u některých finančních produktů dát alespoň představu o tom, v jaké situaci je trh a co můžete získat, nicméně konkrétně hypotéky jsou natolik individuální, že je vždy lepší pátrat po co nejaktuálnějších informacích. Kde je najdete, pokud chcete opravdu spočítat hypotéku na základě aktuálních dat? Jedině na stránkách věřitelů.

Jděte na weby bank

Na úvod této části jen jedna poznámka, budeme se věnovat bankám, aby to bylo přehlednější, ale vše, co zde bude zmíněno, platí analogicky s drobnými odlišnostmi i pro nebankovní společnosti.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Pokud tedy chcete přesně spočítat hypotéku, není nic jednoduššího, než si najít příslušnou banku a vyplnit u ní formulář. V drtivé většině se nejedná o závazné objednávky ani nic podobného, ale jednoduše vám algoritmus vypočítá, co vám může finanční instituce nabídnout. Počítejte s tím, že pokud se pro konkrétní hypotéku rozhodnete, může být finální vypočet úředníka lehce odlišný, ale ne nijak zásadně.

-

Jaká data byste měli mít po ruce? Když ponecháme stranou úplně základní informace o vás – věk, pohlaví apod., tak si nejprve ujasněte, jak vysoký hypoteční úvěr budete potřebovat a na jak dlouhou dobu. Zde můžete narazit na takové dvě skupiny „kalkulaček“. Některé budou vyžadovat, abyste vy vložili, jak dlouho chcete splácet, jiné vám to naopak vypočítají podle výše splátek, kterou byste v ideálním případě chtěli. Počítejte s tím, že vaše představy banka málokdy naplní dokonale, ale určitě se jim lze přiblížit. Mnohem důležitějším faktorem pak jsou příjmy. Budete muset uvést, kolik je váš průměrný měsíční příjem, a také z čeho plyne – zaměstnání, podnikání, nemovitosti a investice apod. To všechno je potřeba k tomu, aby vám banka mohla spočítat hypotéku stejně jako například i to, zda žádáte se svým manželem/manželkou, nebo nikoliv.

Pokud byste chtěli shrnutí, tak jednoduše se vše bude odvíjet od toho, jak rizikovým klientem jste – rizikovější klient bude mít vyšší úročení, a pokud chcete co nejpřesněji spočítat hypotéku, připravte si všechny informace, které s tím mohou souviset.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *