Co je bonita klienta (scoring)? To si vysvětlíme v tomto článku a speciálně ti, kteří uvažují o tom, že by si chtěli zřídit úvěr v bance, by měli velmi důkladně číst. Bonita klienta, neboli scoring (budeme používat oba pojmy), je totiž tím úplně prvním, co o vás bude banka zjišťovat. Nelze říct, že by to ovlivňovalo přímo to, zda vám banka půjčí, nebo nepůjčí, protože finanční ústavy už jsou dnes ochotnější než v minulosti, ale rozhodně bonita klienta (scoring) ovlivňuje to, jak vysoký úrok vám bude nabídnut. Pokud tedy u úvěru, který byste chtěli, procházíte různé tabulky a srovnání variant z hlediska výše úroků, neberte to zas tak směrodatně, protože vše je odvislé hlavně od toho, jak bude posouzena vaše bonita (scoring).

Co je bonita klienta (scoring)?

Bonita klienta (scoring) je v užším slova smyslu vaše finanční situace. Když to trochu rozšíříme na bankovní prostředí, tak bonita klienta (scoring) je posouzení rizik, že klient nebude schopný splácet úvěr. Když tedy přijdete do bankovního ústavu, budete důkladně prověření, aby mohla být bonita určena. Pokud úředník dospěje k názoru, že patříte mezi bonitní klienty, nabídne vám jeden z těch nižších úroků, a samozřejmě funguje to i naopak. V případě, že byste vůbec nesplnili ani minimální bonitu, kterou banka požaduje, můžete být odmítnuti.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Čím je bonita klienta (scoring) ovlivněna?

První parametr vás asi napadne – bonita klienta (scoring) je v první řadě ovlivněna výší příjmů. Tu budete muset dokazovat v drtivé většině případů, kdy žádáte o úvěr. Ano, u některých úvěrů se zástavou to není vyžadováno, ale pokud chcete mít nízký úrok a co nejvyšší částku k dispozici, nemáte jinou možnost. Jednoduše přinesete dokumenty, které prokazují, že váš příjem je pravidelný, v určité minimální měsíční výši, a také, že je i z pohledu budoucnosti stabilní. Jinak se tedy banka bude dívat na majitele několika nemovitostí, u kterého je velká jistota, že příjem z pronájmu bude mít každý měsíc, a jinak na podnikatele. Zároveň myslete i na to, že pokud se jen tak tak vejdete s vaším příjmem do minima, které banka požaduje, nemusíte ještě úvěr získat. Většina bank totiž od prokázaných příjmů ještě odčítá zákonné životní minimum.

Druhým faktorem, na základě kterého je posouzena bonita klienta (scoring), je bankovní registr. To je v zásadě databáze, kde jsou shromážděny informace o všech lidech, kteří kdy měli u nějaké z českých bank úvěr. Pokud zde budete zaznamenáni a úředník uvidí, že jste v minulosti spláceli bez problémů, máte samozřejmě lepší situaci než vás pomyslný kolega, který si splátkový kalendář přizpůsoboval, jak se mu zrovna zachtělo.

Na závěr ještě dodáme, že pokud máte s čímkoliv z věcí, které zde byly zmíněny, problém – prověřování příjmů, náhled do bankovního registru apod., můžete jít pro úvěr do některé z nebankovních společností, které nejsou tak důkladné, ale zase vám vypočítají vyšší úrok než banky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *