Jaké je nejvýhodnější hypotéka pro mě? Věta, kterou slyšíme snad denně. Odpověď? Složitá, protože záleží na spoustě proměnných. Nicméně vzhledem k tomu, že jedná o opravdu častou otázku, podíváme se nejprve na úroky, které jsou v současnosti na trhu, protože právě úročení bude pravděpodobně tím hlavním parametrem, kterým je nejvýhodnější hypotéka určena, ale také budeme věnovat pozornost tomu, jak s hypotečním úvěrem pracovat, protože to není pouze o tom, že si ho zřídíte a budete 20, 30 let splácet. Například díky vhodnému refinancování může být ve výsledku nejvýhodnější hypotéka i taková, u které to na počátku vůbec nevypadalo.

Nejvýhodnější hypotéka a úroky

Na úvod této části je potřeba ujasnit si jednu věc. Ano, u běžných úvěrů jde většina potencionálních zákazníků v nabídce hned po úroku, nicméně u hypotéky to budete mít lehce omezené. Banky, ale i nebankovní společnosti totiž nenabízejí neomezené hypoteční úvěry a vy tedy budete muset nejprve řešit, kdo vám poskytne částku ve výši, kterou potřebujete, a také kdo vám nastaví únosné splátky. Ty se samozřejmě dají snížit tím, že budete splácet déle, ale ani ta skutečně nejvýhodnější hypotéka vám to neumožní donekonečna. Musíte být realisté vzhledem k vašemu věku a uvědomit si, že například šedesátníkovi těžko banka půjčí na čtyřicet let.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Pokud si toto všechno ujasníte a omezíte tak nabídku, můžete začít sledovat úroky. V současnosti platí, že nejvýhodnější hypotéka v bankovním sektoru bude začínat s úročením okolo 2,5% a naopak nepřesáhne hranici 4%. Jak už jsme ale zdůraznili, berte to hodně orientačně. Banky totiž do rozhodování zapojí další faktory – jak máte vysoký příjem, zda jste už měli nějaký úvěr v minulosti, nebo dokonce máte apod. Platí ale jednoduché pravidlo, že čím mladší a méně rizikový klient jste, tím lepší úročení získáte. V případě, že vám jde o nebankovní hypotéky, tak násobte úroky u bank dvěma.

-

Nejvýhodnější hypotéka díky refinancování

Refinancování nebo přefinancování hypotéky je nástroj, který vám umožní snižovat úroky i po dobu splácení. Když si totiž zřídíte tento úvěr (a to i v případě, že se vám povedla najít skutečně ta nejvýhodnější hypotéka) a zafixujete si úrok například na pět let, může se vám klidně stát, že po této době bude na trhu výhodnější nabídka a nemá proto smysl, abyste si zafixovali ten váš úrok na další období, když někde jinde můžete ušetřit. V této situaci pak máte dvě možnosti – buď budete vyjednávat s vaší bankou (nebankovní společností), nebo využijete možnost přefinancování a půjdete k někomu jinému. Ve výsledku to dopadne tak, že budete splácet hypotéku u nového finančního ústavu a on se postará o tu vaší předchozí. Když se v této oblasti trochu vzděláte a budete s fixací pracovat šikovně, můžete ušetřit až statisíce a zároveň se chlubit tím, že právě ta vaše je nejvýhodnější hypotéka.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *