Je potřeba hned na úvod říct, že hypotéka pro podnikatele a OSVČ není zrovna snadná záležitost. Důvod? Věřitelé obecně se snaží co nejvíce minimalizovat riziko, že o své peníze přijdou, což činí především tím, že si vybírají takové klienty, kteří mají stabilní a jistý příjem. A je logické, že podnikatelé a OSVČ do této kategorie tak úplně nepatří. Je pravda, že u hypoték je situace trochu specifická tím, že je úvěr zajištěn nemovitostí, z jejíhož prodeje se věřitel může uspokojit vždy, nicméně stejně jsou s tím spojené další komplikace. Hypotéka pro podnikatele a OSVČ je tedy v mnoha ohledech specifická a právě na tato specifika se nyní podíváme. Jen ještě dodáme, že budeme uvažovat o podnikateli, který patří do průměru z hlediska výdělku a délky živnosti. Je logické, že podnikatelé s vysokým ziskem to budou mít snazší a naopak začínající OSVČ mnohonásobně složitější.

Hypotéka pro podnikatele a OSVČ – prokazování příjmů

Zde v zásadě nastává první kámen úrazu. U typické hypotéky totiž musíte prokázat výši příjmu a co víc, v ideálním případě by se mělo jednat o pravidelný a především stabilní příjem, který nemohou žádné vnější okolnosti výrazně narušit. A který podnikatel toto může zaručit. Na druhou stranu situace není zas tak černá, protože existují banky, které nezohledňují čistý zisk, ale dovolí vám použít místo toho obrat s jedním háčkem – nebudou ho počítat celý. Funguje to tak, že banka řekne, jak vysoký příjem u konkrétní výše hypotéky požaduje, a pokud to nenaplňujete, je ochotna přistoupit i na to, pokud se to rovná 30% vašeho obratu (obvykle je to právě 20 až 30 procent), že vám půjčí. To už může situaci trochu ulehčit.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Je také potřeba dodat, že již tradičně nebankovní společnosti, ale dokonce i banky nabízejí hypotéky bez prokazování příjmů. V těchto případech tato problematika sice úplně odpadne, na druhou stranu logicky poroste úrok a ani částka, kterou můžete získat, nebude tak vysoká – obvyklé je maximum 50% z hodnot nemovitosti u běžných hypoték. Tolik k tomu, jaké prokazování příjmů hypotéka pro podnikatele a OSVČ obvykle vyžaduje.

Hypotéka pro podnikatele a OSVČ – kolik vám půjčí?

Tento finanční produkt je specifický i tím, že riziko, které představuje, je kompenzováno tím, že vám banka, ale i nebankovní společnost půjčí jen část z hodnoty nemovitosti, tedy nikdy celých sto procent. Kolik konkrétně? Nabídka se samozřejmě neustále mění, ale platí, že zhruba 70-80%, přičemž značnější výkyvy jsou na obě strany. V případě, že využijete hypotéku bez dokazování příjmů, snižte to zhruba ještě o třetinu.

A jak je to s úroky? Zde v zásadě nelze říct nic jiného, než že je to velmi individuální. Každá hypotéka pro podnikatele a OSVČ nabídne úročení přesně podle toho, o jakého klienta se jedná, takže nějaká konkrétní čísla vůbec nemůžeme nabídnout. Vstupuje sem jednoduše příliš mnoho proměnných – příjmy, hodnota nemovitosti, úvěrová historie, objem úvěru apod. Na závěr je ještě dobré dodat, že by měli podnikatelé také počítat s tím, že jim banky ani nepůjčí na tak dlouhou dobu jako běžným žadatelům u klasických hypoték.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *