V dnešním článku se podíváme na jeden odbornější termín z oblasti ekonomie, respektive bankovního trhu – co je úroková sazba PRIBOR. Jeho znalost vám poslouží u velkého počtu úvěrů, které mají plovoucí úročení. To je takové, které není dohodnuto přímo ve smlouvě, ale takzvaně závisí na trhu, což je jinými slovy v drtivé většině případů úroková sazba PRIBOR. Vzhledem k tomu, že jsme na portálu, který se věnuje hypotékám, podíváme se nejprve na tuto úrokovou sazbu, a následně si řekneme i pár slov o variabilních hypotékách, které jsou na něj přímo navázané.

Co je tedy úroková sazba PRIBOR?

Úroková sazba PRIBOR (celým názvem Prague InterBank Offered Rate) je v podstatě procento, přesněji část procenta, za které si banky mezi sebou půjčují peníze v rámci českého trhu. Banky nejsou ničím jiným než obchodníky, kteří občas potřebují rychle určitý finanční obnos, protože svůj mají někde zafixovaný, a proto existuje právě úroková sazba PRIBOR. Jak už angličtináři z názvu poznali, první písmeno označuje hlavní město ČR, Prahu, a i ostatní hlavní města mají pro své země tuto sazbu nastavenou – BRIBOR pro Slovensko, známější LIBOR pro Velkou Británii, nebo v poslední době velmi sledovaný celoevropský EURIBOR. Zároveň také platí, že úroková sazba PRIBOR stejně jako všechny ostatní, je vždy stanovována národní bankou, v českém prostředí ČNB. Není tedy závislá na trhu, ale opravdu pouze na tom, co hlavní banka řekne.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Jak souvisí úroková sazba PRIBOR s úvěry?

Jak už bylo řečeno v úvodu, existují úvěry, které mají pevné úročení, což znamená, že si při podpisu smlouvy dohodnete, jak vysoký úrok bude, a ten prostě splácíte celou dobu. Existují ale i flexibilní varianty, které jsou sice více rizikové, ale pokud si je zvolíte ve správnou dobu, mohou být výhodnější. Jejich úročení se pak neustále mění a to právě v závislosti na tom, když je vyhlášena nová úroková sazba PRIBOR. Ta je sice vyhlašována v několika hodnotách – pro měsíční až roční půjčování, nicméně vás ovlivní každá změna. Funguje to pak tak, že v nabídce flexibilních úvěrů uvidíte, že úroková sazba je aktuální PRIBOR + několik procent, které tvoří marži banky (obvykle 2%).

Variabilní hypotéky

Když se na tomto portálu věnujeme hypotékám, podíváme se na ty, se kterými úroková sazba PRIBOR přímo souvisí, tedy variabilní hypotéky. Ty nemají žádné fixační období, ale jejich úročení se pořád mění právě v závislosti na tomto ukazateli. Pokud se chce klient pojistit proti tomu, že na trhu nastane nějaká nečekaná událost a PRIBOR poletí stejně jako jeho úrok nahoru, může si nastavit takzvanou fixační hranici. Pokud by na ní čistě teoreticky úročení vystoupalo, hypotéka se zafixuje. Ano, sice na té nejvyšší úrovni, na druhou stranu je to lepší, než kdyby pořád stoupal.

Na závěr je potřeba dodat, že i klasické hypotéky mají nastavované nabízené úroky mimo jiné i podle úrokové sazby PRIBOR, nicméně vliv je zde spíše nepřímý.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *