Pojmy jako refinancování, přefinancování nebo právě i přeúvěrování hypotéky byste rozhodně měli znát v případě, že chcete i v průběhu splácení hypotéky něco ušetřit. V dnešním článku tento pojem nejprve vysvětlíme a následně se podíváme na to, kdy byste měli k přeúvěrování hypotéky přistoupit, a kdy to naopak nemusí být tak výhodné. Mnohé skutečné případy totiž dokazují, že když umíte s hypotékou správně pracovat, můžete ve výsledku ušetřit až statisíce korun.

Co znamená přeúvěrování hypotéky?

Pokud nemáte variabilní hypotéku, ale máte tu klasickou jako naprostá většina lidí, určitě jste slyšeli pojem fixační období. Typicky je čtyřleté, nebo pětileté a znamená to, že vám banka nabídne nějaký úrok, a pokud vám přijde výhodný, můžete si ho na nějakou dobu zafixovat, tzn., že se nebude měnit. Pokud máte alespoň základní znalost trhu, hledali jste si názory renomovaných ekonomů apod., můžete mít poměrně dobrou představu o tom, zda je bankou nabízený úrok skutečně výhodný a má tedy cenu zafixovat, nebo je naopak lepší počkat a úrok zatím nechat, aby se volně přizpůsoboval trhu.

Co když ale máte zafixováno a období se blíží ke konci. Zde máte několik možností. Buď si myslíte, že úrok je stále velmi dobrý (trh se za tu dobu zhoršil a nové hypotéky jsou dnes nabízeny s vyšším úročením) a budete se tak snažit fixaci prodloužit. Nebo je situace opačná a vy chcete úrok snížit. To lze udělat dvěma způsoby – buď budete jednat s vlastní bankou, která by vám měla vyjít vstříc, pokud zodpovědně hradíte splátky a tudíž jste dobrý klient, nebo půjdete jinam. A pak právě přichází na řadu přeúvěrování hypotéky.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

To v zásadě znamená, že nová banka, ke které půjdete, vám nabídne hypotéku s logicky výhodnějším úrokem a vy od té doby budete splácet dále jen tu její. O zbylé neuhrazené splátky u předchozí banky se pak postará a vy je nemusíte řešit. Přeúvěrování hypotéky tedy nabízejí jednotlivé finanční instituce v rámci konkurenčního boje, kdy si chtějí přetahovat klienty, a pro vás je to ideální příležitost, jak něco ušetřit. Kdy k tomu ale přistoupit?

Kdy ale přistoupit k přeúvěrování hypotéky?

Samozřejmě je tento proces spojen s určitou byrokracií a i rizikem, protože si musíte být jistí, že na tom vyděláte. Na druhou stranu je pravda, že je zde opravdu velká konkurence a nová banka vám obvykle nabídne několik doplňkových služeb, které vykompenzují starosti s tím spojené. Je ale určitě dobré vědět, že o přeúvěrování hypotéky byste měli začít uvažovat zhruba půl roku před koncem fixačního období, abyste měli čas vyřešit veškeré dohadování, byrokracii, právní záležitosti ohledně zastavené nemovitosti apod.

I když ten proces popisujeme poměrně složitě, ve skutečnosti to zas tak problematické není, pokud pochopíte smysl přeúvěrování hypotéky a získáte si alespoň základní přehled o finančním trhu. Rozhodně se ale vyplatí tento proces podstoupit, protože jak už jsme říkali, můžete ušetřit statisíce.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *