Pokud máte hypotéku, nebo uvažujete o tom, že si jí budete v nejbližší době zařizovat, určitě už jste setkali s pojmy jako například: přefinancování hypotéky nebo refinancování hypotéky. Hlavně v poslední době se v reklamních kampaních jednotlivých bank objevují víceméně neustále, a proto se na ně v tomto článku podíváme. V rámci konkurenčního boje je totiž přefinancování hypotéky jak dobrý nástroj pro banky, díky kterému si mohou přetahovat klienty, tak i pro druhou stranu, zákazníky, kteří mají možnost výrazně ušetřit oproti tomu, s čím původně počítali. O co se tedy jedná? Tím samozřejmě začneme.

Co je přefinancování hypotéky?

Ono už z názvu by to většina z vás zcela jistě odhadla. Když splácíte hypotéku z vlastních zdrojů, tak přefinancování logicky znamená, že najdete jiný zdroj financování. Samozřejmě za vás nikdo jen tak nebude splácet vaše závazky, ale aby si banky mohly přetahovat klienty, nabízejí čím dál výhodnější nabídky – je to samozřejmě odvislé od momentální ekonomické situace, nicméně vždy najdete nějakou banku, která je na tom zrovna dobře a u které můžete na hypotéce ušetřit. Jak to udělat? Jednoduše přejdete k ní a ve výsledku bude nová banka za vás splácet starou hypotéku a vy už budete platit jen u ní tu novou, kterou jste získali na přefinancování. To je ten základní princip.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Jaké jsou výhody přefinancování hypotéky?

Ta hlavní výhoda, kterou vám přefinancování hypotéky přinese, a díky které je tento nástroj vlastně primárně využíván, je finanční úspora. Zcela jistě víte, že u hypotéky máte obvykle po nějakou dobu nastavenou fixaci úroku, tedy v nějakém období (typicky několika let) se nemění. Na konci tohoto období se pak vyplatí začít řešit, zda byste u jiné banky nemohli na další období najít výhodnější úrok. Pokud se vám to povede, přejděte k přefinancování hypotéky a další roky budete šetřit finanční prostředky, které byste jinak současné bance museli platit. Zároveň si obvykle budete moct nastavit odlišně i další parametry, pokud vám doposud nevyhovovaly – délka splácení, frekvence apod.; zde se vše samozřejmě odvíjí od konkrétní nabídky a nelze ro říct úplně obecně.

Co ale obecně platí, jsou doplňkové služby. Banky jsou si vědomy toho, že i když nabízejí přefinancování hypotéky zdarma, je to spojeno s určitou byrokracií a zátěží pro potencionálního klienta, a tak to kompenzují poměrně velkou nabídkou doplňkových služeb, jakými jsou například pojištění, garance úrokových sazeb na delší období apod. Jednoduše řečeno, pohybujeme se v tržním prostředí, konkurence je všudypřítomná a banky se vás budou snažit zaujmout, jak jen to půjde.

Co jednání s vlastní bankou?

Na závěr ještě zodpovíme tuto otázku. Je samozřejmě možné, pokud se blíží vaše fixační období ke konci a vy hledáte možnost přefinancování hypotéky, jít nejprve do vaší banky a zkusit si do budoucna lepší úrok vyjednat. Pokud máte obchodního ducha a jste trochu pohodlnější, protože je samozřejmě snazší zůstat u své banky, zkuste i tuto cestu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *