Jedna z vůbec nejkomplikovanějších a na provedení nejsložitějších věcí, co se týče oblasti hypoték – vyvázání z hypotéky. Nejprve si vůbec ujasníme, co tento pojem znamená, protože často se objevují názory, že se jedná o přenechání hypotéky někomu jinému, zrušení hypotéky apod. Částečně je to pravda, ale přesněji se jedná o naprosto konkrétní situaci – jsou dva spoludlužníci a jeden se chce vyvázat, tedy zbavit se povinnosti splácet. Proč by to dělal? Důvodů samozřejmě mohou být desítky a stovky, nicméně tím suverénně nejčastějším je rozvod manželů, kteří společně žádali o úvěr na své bydlení. V tomto článku se proto podíváme na to, jaký je nejjednodušší způsob vyvázání z hypotéky a samozřejmě i na to, kde mohou nastat případné komplikace.

Proč nejde vyvázání z hypotéky jednoduše oznámením?

Pokud se vžijete do situace věřitele (například banky), musí vám to dojít. Když se budeme držet té nejčastější situace, tedy bývalí manželé po rozvodovém řízení, je pro věřitele samozřejmě mnohem lepší situace, kdy jsou u hypotéky stále vedeni oba, protože v případě, že nastanou komplikace se splácením, může přijít za kýmkoliv a vymáhat částku po něm. Důležité je si uvědomit, že zde vůbec není rozhodující faktický stav. Pokud jsou manželé rozvedení, nežijí spolu, každý má své bydlení a dokonce se v rozvodovém řízení dohodli (klidně i písemně), že jeden z manželů bude splácet a druhý tuto povinnost nemá, je to ujednání mezi nimi, ale není účinné vůči bance. Pokud by ten z manželů, který měl podle dohody platit, přestal, může banka samozřejmě jít i za tím druhým. To, že on si pak po něm může peníze nárokovat, je věc jiná. Pro toho manžela je tedy samozřejmě ideální vyvázání z hypotéky a na to se teď podíváme.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Jak na vyvázání z hypotéky?

V každém případě se musíte obrátit na věřitele, začít s ním jednat a počítat s tím, že ho budete muset přemlouvat, protože on je v tom výhodnějším postavení a chce zůstat z hlediska návratnosti poskytnuté hypotéky v klidu. Nejjednodušší způsob je požádat druhého z manželů, který chce hypotéku dále splácet, aby si obstaral všechny dokumenty, jako kdyby znovu žádal – především k prokázání výše příjmů, a ty bance předložil. Pokud budou dostačující, může banka umožnit vyvázání z hypotéky.

Pokud tento postup nevyjde, je ještě možné za sebe zkusit najít jiného spoludlužníka. Ten pochopitelně nesmí být v horší životní situaci (hlavně co se týče bonity) než vy, jinak na to banka opět nekývne. Typická je situace, kdy se jako spoludlužník přihlásí nový partner jednoho z bývalých manželů, nebo někdo z rodiny. Ano, vše zde samozřejmě komplikuje skutečnost, že rozvod nebývá obvykle klidnou záležitostí, ale jinak bankovní záležitosti vyřešit nelze.

Když to tedy shrneme, jednejte s bankou v klidu a snažte se nalézt společné řešení. Není to nemožné, jen je potřeba vše pečlivě prokázat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *