Rozvod a hypotéka jsou nesmírně složitý problém. Když hned na úvod zmíníme několik základních principů, na kterých stojí závazkové právo, bude vám ihned jasné, proč tomu tak je. Manželé, kteří zažádají o hypotéku, budou ve smlouvě figurovat jako spoludlužnicí a to neznamená nic jiného, než že věřitel může jít v případě problémů se splácením za každým z nich a požadovat zaplacení, dohnat to až k exekuci vůči němu apod. Řeknete si, že to zas takový problém není – prodá se nemovitost a je hotovo, nicméně pokud se přistoupí například k exekuci srážkami z příjmu, je to podstatně nepříjemnější. Rozvod a hypotéka „si rozumí“ o to míň vzhledem k tomu, že tyto situace se spoludlužnictvím se dají určitým způsobem v klidu vyřešit, nicméně rozvod obvykle v klidu nepobíhá. V tomto článku se tedy podíváme na to, kde mohou bývalí manželé všude narazit, jak se vyvázat z hypotéky, a proč je slovní spojení rozvod a hypotéka takovým strašákem.

Je úplně jedno, co si dohodnete mezi sebou

Toto je potřeba mít neustále na paměti. Použijeme jeden modelový příklad, abyste pochopili, o co jde. Pokud jsou dva rozvedení manželé, kteří se před soudem a v písemné podobě dohodli, že jeden z nich bude žít v nemovitosti zatížené hypotékou, kterou bude tedy také splácet, a že ten druhý žádnou takovou povinnost již nemá, je to samozřejmě dojednání pouze mezi nimi, které banku, lidově řečeno, vůbec nebude zajímat. V praxi to bude vypadat tak, že věřitel půjde za tím manželem, který má podle jeho dokladů vyšší příjem, ale klidně může splácení požadovat po obou najednou. Na druhou stranu je pravda, že manžel, který na základě ujednání neměl povinnost platit, může poté peníze nárokovat po tom druhém, ale to už jde mimo banku. To je hlavní důvod, proč je spojení „rozvod a hypotéka“ tak obávané.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Může druhý manžel zažádat o hypotéku?

Zmíníme ještě jednu konkrétní situaci, která je také poměrně častá. Jeden z manželů žije v domě, na kterém je vázaná hypotéka napsaná na oba bývalé manžele, přičemž jí i splácí, a druhý si chce zařídit novou pouze na své jméno, aby také měl kde bydlet. Tu už ale u bank získá jen těžko, protože pokud nemá opravdu vysoký příjem, nebudou ho považovat za dostatečně bonitního. Pravděpodobně tak bude muset zkusit jedině nějakou z variant u nebankovních společností.

Jak situaci rozvod a hypotéka vyřešit?

Jsou dva základní způsoby a oba předpokládají, že spolu bývalí manželé minimálně alespoň komunikují. Buď je potřeba přesvědčit věřitele, že ten z manželů, který má zájem hypotéku jako jediný dále platit, má dostatečný příjem na to, aby nepředstavoval velké riziko, nebo je potřeba najít spoludlužníka, který vystřídá v závazku toho, kdo se chce vyvázat. Logicky by tedy měl mít minimálně stejnou bonitu. To jsou v podstatě nejčastější způsoby, jak se situace „rozvod a hypotéka“ řeší, nicméně pořád je zde všechno odvislé od vůle věřitele na to kývnout.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *