Vzhledem k tomu, že stát má pochopitelně zájem na tom, aby jeho obyvatelé bydleli na nějaké úrovni, snaží se je k tomu lehce motivovat. Když ponecháme stranou příspěvky na stavební spoření apod. a zůstaneme striktně u hypoték, najdeme zajímavou možnost, kterou je odečet úroků z hypotéky. Jednoduše řečeno můžete vzít úroky, které jste zaplatili v celém kalendářním roce, a 15% z nich si odečíst od základu daně. Týká se to samozřejmě nejen podnikatelů, kteří o základu daně už určitě něco slyšeli, ale i zaměstnanců. Musíte ale splnit některé zákonné podmínky, kterými článek na téma odečet úroků z hypotéky začneme.
Zákonné podmínky pro odečet úroků z hypotéky
Hlavní podmínkou, abyste mohli uplatnit odečet úroků z hypotéky, je, že máte hypotéku zřízenou na uspokojení vlastních potřeb, které jsou spojené s vlastním bydlením. Pokud tak máte hypoteční úvěr zřízený například na nemovitost, kterou jste pořídili z investičních důvodů a dále jí pronajímáte, nemůžete odečíst nic. Odečet úroků z hypotéky se pak uplatňuje buď v daňovém přiznání (neuplatňuje se tedy v konkrétním roce, ale až při vyúčtování v tom následujícím), nebo v ročním zúčtování, o které mohou zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele.
Důležité je ještě dodat, že ke splnění první podmínky není důležité to, kde máte trvalé bydliště, ale zda v domě nebo bytu skutečně bydlíte. Pokud tomu tak je, máte na odečet úroků z hypotéky nárok. Na druhou stranu to není možné v případech, kdy se jedná o objekt rekreační, nebo pokud byl postaven v souvislosti s podnikatelskou činností.
Jak se vypočítává odečet úroků z hypotéky?
Ten základní postup už byl zmíněn. Vezmete 15% ze zaplacených úroků v kalendářním roce a ty odečtete od daňového základu. Pokud jste zaplatili 60 tisíc Kč, uspoříte 9 tisíc Kč. Důležité je zdůraznit, že odpočet se vždy uplatňuje (respektive je to mnohokrát výhodnější) před daňovými slevami. Když to vezmeme prakticky, tak pokud máte nárok například na slevu na dítě a samozřejmě na poplatníka, je vždy lepší uplatnit nejprve odpočet konkrétních úroků a zjistit, jestli se dokonce nedostanete do plusu, tedy do situace, kdy by vám finanční úřad ještě něco vracel. U daňových slev se vám to samozřejmě nestane, protože spodní hranicí je nula.
Co se týče prokazování toho, jak vysoké úroky jste v daném roce zaplatili, je to poměrně jednoduché. Banky automaticky na konci každého kalendářního roku zasílají přehled o tom, kolik jste na úrocích zaplatili. Pokud tedy chcete uplatnit odečet úroků z hypotéky, připojíte tento přehled k daňovému přiznání. V případě, že vy vám náhodou od vašeho věřitele nedorazil, obraťte se na něj se žádostí o zaslání. Výjimečně se to stává.
Když to tedy shrneme. Na odečet úroků z hypotéky má nárok každý, kdo splní především podmínku, že v dané nemovitosti, na kterou hypoteční úvěr splácí, bydlí. Sleva je 15% a vždy jí uplatňujte před tím, než začnete řešit ostatní daňové slevy, protože se často stává, že se lidé dostanou do plusu.
Další články z rubriky
- Odečet, odpočet úroků z hypotéky
- Nabývací titul
- Dlužníci, fyzické osoby, registr
- Vinkulace pojistného plnění – co to je?
- Zrušení, výmaz věcného břemene – Jak zrušit věcné břemeno?
- Úroková sazba PRIBOR
- Zástavní právo smluvní k nemovitosti
- Co je jistina úvěru?
- Hypotéky – úrokové sazby
- Diskontní sazba ČNB
- Doba fixace úrokové sazby hypotéky
- Bonita klienta (scoring)
- Co je anuita a anuitní splácení?
- Další články z rubriky 'Hypoteční pojmy' »