I finanční produkt s poměrně dlouhým názvem – americká hypotéka bez dokládání příjmů, lze dnes nalézt v nabídce, i když ještě před pár lety by už pouze idea toho, že u jakékoliv hypotéky nemusíte dokládat výši příjmů, byla téměř snová. Dnes ale tento produkt opravdu existuje a, světě div se, dokonce i v nabídkách bank. Je ale potřeba hned na úvod říct, že americká hypotéka bez dokládání příjmů v bankovním podání tak úplně nekopíruje význam samotného slovního spojení, ale jedná se spíše o určité modifikace. V dnešním článku si nejprve v krátkosti vysvětlíme, co je vlastně americká hypotéka a následně se podíváme na tyto modifikace.

Co je americká hypotéka?

Když si vezmete klasickou hypotéku, kterou zná asi každý, tak ta vám poskytne vcelku velký finanční obnos, který můžete splácet klidně i 40 let s tím, že dáte do zástavy vaší nemovitost. V případě, že nebudete splácet, nemovitost se pravděpodobně prodá a banka nebo nebankovní společnost si tím uhradí váš dluh. Co se ale nezmiňuje zas tak často, je fakt, že klasická hypotéka je striktně účelová. To znamená, že finanční obnos, který vám poskytne, musíte použít na bydlení – koupě, stavba, rekonstrukce apod., ale ne na nic jiného. Existuje ale samozřejmě nezanedbatelné procento lidí, kteří mají nemovitosti, a hodilo by se jim, kdyby mohli získat díky nim objemnější úvěr na cokoliv. A právě pro ně je zde americká hypotéka – je totiž naprosto bezúčelová. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že její úročení bude ve většině případů zhruba o 3 procentní body vyšší.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Americká hypotéka bez dokládání příjmů – kde hledat?

Jak už jsme řekli, i když je to překvapivé, můžete začít v bankách. Stejně tak už jsme ale zmínili, že to není tak, jak se na první pohled zdá, protože jsou tu různé háčky a omezení. V první řadě musíte počítat s tím, že u normální hypotéky můžete získat částku až skoro do výše 100% hodnoty zastavené nemovitosti. Americká hypotéka bez dokládání příjmů vám nikdy nenabídne víc než 50%. Pár opravdu férových bank si klade pouze tento požadavek, a pokud na něj přistoupíte, opravdu vám půjčí, aniž by se vás zeptaly, kolik vyděláváte. Většina to ale ještě dál komplikuje.

Některé z bank nechtějí půjčovat klientům, které neznají. Naopak těm, kteří u nich jsou, bude americká hypotéka bez dokládání příjmů klidně vyřízena (akorát se banka samozřejmě na vaše účty podívá). Další podmínky, které si některé banky kladou, už jsou opravdu individuální a komplikované. Co je ještě společné, tak obvykle bude každá banka požadovat doklad o tom, že nemáte žádné dluhy, a často se na příjem nikdo neptá v případě, že u nich využijete refinancování americké hypotéky.

Na závěr ještě dodáme, že konkrétní úrokové sazby, které průměrná americká hypotéka bez dokládání příjmů má, je těžké říct, protože je zde poměrně velký rozptyl – od 3 do 8 procent. Pokud by vás v bance odmítli, můžete samozřejmě vyhledat nabídku nebankovních společností, které jsou flexibilnější a ochotnější k půjčování, na druhou stranu bude stoupat úrok.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *