V dnešním článku se podíváme na jeden z těch mladších finančních produktů, který už se ale na českém trhu vcelku zabydlel. Je to americká hypotéka, u které si nejprve vysvětlíme, o co že se vlastně jedná, a následně se zaměříme na užší kategorii, tedy americká hypotéka bez registru. Jedná se totiž o vcelku atraktivní úvěr pro každého, kdo vlastní nemovitost, díky kterému si lze přijít na slušný finanční obnos s ne až tak vysokým úročením. Nyní ale už k věci.
Co je vlastně americká hypotéka?
Pomineme teď veškeré mutace, nicméně klasickou hypotéku zná asi každý, i když jí třeba přímo zřízenou neměl. Pokud vlastníte nemovitost, můžete jí použít jako zástavu a banka nebo i nebankovní společnost vám na základě toho půjčí peníze zhruba v její ceně. Hypotéka je standardně na poměrně dlouhé časové období (5-30 let) a co je klíčové, je účelová. To znamená, že finanční prostředky, které díky ní získáte, musíte použít striktně a pouze na záležitosti spojené s bydlením – stavba nemovitosti, koupě, rekonstrukce apod. Nemůžete ale jít do autosalónu a pořídit si nový vůz.
Pokud ale potřebujete větší finanční obnos (od 100 tisíc Kč výš), máte nemovitost, kterou byste mohli zastavit, nicméně peníze chcete využít například právě na koupi automobilu, nebo něco úplně jiného, pak je tu pro vás právě americká hypotéka. Ta je totiž ve svém principu úplně stejná jako ty klasické, akorát je bezúčelová.
Má americká hypotéka vyšší úročení?
Jednoduchá odpověď – ano, má. Je to logické. S americkou hypotékou je spojeno trochu vyšší riziko, a tak bude nabízený úrok stoupat. Zároveň je objektivně potřeba říct, že se stále jedná o poměrně nový produkt, a proto zde není ještě tak velká konkurence, která by to tlačila dolů. Pokud budeme konkrétní, americká hypotéka bude mít úrok typicky mezi 5 – 7,5 procenty, což je zhruba o tři procentní body více, než je tomu u klasických variant.
Co je pak americká hypotéka bez registru?
Americká hypotéka bez registru se objevuje pouze v nabídce nebankovních společností. Do banky pro ni nemá smysl chodit, protože ty vždy nahlížejí do bankovního registru. Ten si lze představit jako databázi všech klientů všech bank na našem území, kteří kdy měli úvěr. Pokud je pak u klienta v registru uvedeno, že v minulosti nesplácel tak, jak bylo dohodnuto, žádná banka už mu nepůjčí. No a v případě, že do této kategorie spadáte i vy a potřebujete tento finanční produkt, musíte jít do nebankovní společnosti – Provident Financial, Cetelem, Home Credit apod., v jejíž nabídce se americká hypotéka bez registru nachází.
Samozřejmě i americká hypotéka bez registru má vyšší úročení než ta klasická a to ještě o trochu více. Vzhledem k opět narůstajícímu riziku počítejte s tím, že se budete pohybovat někde okolo deseti procent. Jinak jsou její parametry víceméně stejné jako v bankách.