Přenechání hypotéky, na první pohled poměrně jednoduchá záležitost, ale pokud se vžijete do situace věřitele, tak by vám určitě nebylo příjemné, kdyby se vám dlužníci měnili, jak by se jim zlíbilo. To si samozřejmě uvědomuje i právní teorie, a proto obecně u jakéhokoliv závazku není možné, aby se dlužník vyměnil s jiným bez souhlasu věřitele. U hypoték je to o to složitější, že je zde ještě zástavní právo na nemovitosti a to je právo věcné; je tedy úplně jedno, kdo je momentálně vlastníkem, zástavní právo je na ní jednoduše přilepeno a dokud ho věřitel nezruší, tak i bude. Pokud tedy chce dlužník nemovitost prodat, musí vyřešit přenechání hypotéky. V tomto článku se nejprve podíváme na to, jak lze vyřešit přenechání hypotéky z jakéhokoliv důvodu, a v druhé části zmíníme možnost, jak lze nemovitost prodat, aniž by muselo k přenechání hypotéky vůbec dojít.

Jak na přenechání hypotéky?

Máme tedy modelovou situaci, kdy prodávající chce, aby došlo k přenechání hypotéky kupujícímu, protože ten chce získat nemovitost, jejíž stavba, koupě, rekonstrukce apod. byla financována právě hypotečním úvěrem. Samozřejmě lze tento postup použít i v situacích, kdy například chce někdo z rodiny vypomoct svému blízkému, i když pochopitelně mnohem jednodušší situace je dát mu peníze na splátky. Jak tedy na to?

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Jednoduše musíte požádat u banky a být připraveni na to, že budoucího dlužníka si banka prověří stejně, jako kdyby žádal o novou hypotéku on sám. Aby tedy mohlo dojít k přenechání hypotéky, musí si připravit v první řadě doklady o výši příjmů – ty by měly být pravidelné, a pokud možno stabilní. Zároveň banky zohledňují i to, zda osoba neměla v minulosti problém se splácením, což si vcelku snadno zjistí z bankovního registru. Myslete také na to, že hypotéka je dlouhodobý úvěr, takže asi nebude poskytnuta osobě, které je například sedmdesát let. Pokud nový dlužník splní všechny požadavky banky, neměly by zde být další obstrukce a k přenechání hypotéky bude moct dojít.

Jen dodáme, že u nebankovních společností je stejný princip, ale obvykle odpadne tak důkladné prověřování. Pro přenechání hypotéky je to tedy snazší cesta (samozřejmě za předpokladu, že máte hypotéku sjednanou u ní), nicméně musíte počítat, že úroky zde budou vyšší.

Lze prodat nemovitost bez přenechání hypotéky?

Ano, je to možné. Kupující se sice nevyhne tomu, že bude bankou nebo nebankovní společností prověřován, ale na druhou stranu už si může vybrat, u koho a jakou hypotéku si zřídí. Lze to totiž udělat tak, že si zažádá o hypotéku, kterou, pokud mu bude schválená, zaplatí kupní cenu nemovitosti a prodávající může následně mimořádně splatit existující hypotéku, která tím zanikne. Je tu ale pár komplikací. Je potřeba si vše pečlivě načasovat především z hlediska toho, aby bylo zrušeno zástavní právo ve lhůtě, kterou nová banka požaduje (=splacení staré hypotéky), a také je výhodnější vše realizovat v době, kdy není hypotéka ve fixaci, protože pak jsou tu obvykle vysoké poplatky za předčasné splacení. Pokud si toto všechno pohlídáte, můžete kupovat/prodávat bez přenechání hypotéky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *