Poměrně častá otázka: „Co je jistina úvěru?,“ i když je na to poměrně snadná odpověď. Nejedná se o nic, co by bylo nějak spojeno se zajištěním půjčky apod. Jistina úvěru je jednoduše částka, která vám byla půjčena, a kterou postupně splácíte. Nic jiného. Z její výše jsou pak vypočítávány úroky a to jak ty klasické, tak pochopitelně i úroky z prodlení a další penále, pokud byste nespláceli tak, jak bylo dohodnuto. V zásadě lze také říct, že jistina je pevně stanovená úvěrovou smlouvou a nelze jí v průběhu úvěru libovolně navyšovat. To by bylo možné jedině tak, že byste se na tom dohodli s věřitelem, nebo kdyby s tím samotný úvěr předem počítal – například u revolvingového úvěru.

Vysvětlili jsme si tedy obecně, co je jistina úvěru, a dále se budeme věnovat anuitě a anuitnímu splácení, což jsou pojmy, které s ní úzce souvisí, a v závěru se podíváme na to, jak vysoká může být jistina u jednotlivých typů hypoték.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Co je jistina úvěru v rámci anuitního splácení?

Nejprve, co je anuita. V podstatě se nejedná o nic jiného než o pravidelnou splátku. Když tedy máte například hypotéku a máte dohodnuté, že každý měsíc budete splácet částku o konkrétní výši (tedy minimálně v rámci fixačního období), platíte anuity – každá jednotlivá splátka. Zároveň jste díky tomu v režimu anuitního splácení. Neznamená to nutně, že frekvence splátek je roční, i když slovní kořen by k tomu znalce latiny mohl vést. Anuita je pak specifická tím, že se skládá z úroku a právě jistiny; je tedy dvousložková. Důležité je uvědomit si, že poměr těchto dvou složek se v průběhu splácení mění, a když se tedy ptáte, co je jistina ve smyslu, kolik jste splátkou zaplatili z vypůjčené částky a kolik byl jen úrok, musíte se podívat přímo do vašeho rozpisu plateb. Obvykle ale platí, že na počátku drtivou většinu ze splátky tvoří úrok – věřitel si chce zajistit hlavně to, že na vás vydělá, a až postupně se poměr převrací ve prospěch jistiny.

Jakou maximální jistinu získáte u jednotlivých typů hypoték?

Když trochu upravíme váš dotaz na verzi: „Co je jistina u hypoték,“ tak obecná odpověď je stejná, nicméně zde není tak úplně ovlivněná libovolnou nabídkou banky, ale řídí se především hodnotou nemovitosti, kterou dáte věřiteli do zástavy. U tradičního hypotečního úvěru v bance můžete za předpokladu, že máte solidní bonitu a nejste rizikovým klientem, získat hypotéku, jejíž výše jistiny se bude blížit 100% z hodnoty nemovitosti. Pokud ještě v bankách zůstaneme, najdete v jejich nabídce i hypotéky bez prokazování příjmů, které jsou ale rizikovější, a vy se tak obvykle nedostanete přes 50%.

Zajímavou variantou jsou ještě hypotéky pro podnikatele a OSVČ, které také nabízejí pouze určité procento. V průměru je to 70 – 80%, nicméně v nabídce najdete celkem značné výkyvy na obě strany.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *