Doba fixace úrokové sazby hypotéky je důležitý pojem pro každého, kdo o zřízení úvěru na bydlení uvažuje. Ti, co ho správně pochopí především z hlediska toho, jak funguje a jak se s ním dá pracovat, mohou na hypotéce ve výsledku ušetřit i statisíce korun. Naopak klienti, kterým doba fixace úrokové sazby hypotéky nic moc neříká, mohou zbytečně platit víc. Samozřejmě, že vám zástupce věřitele, se kterým úvěr vyřizujete, vysvětlí základní informace, nicméně mnohem důležitější je pochopit logiku věci a především, co sebou přináší situace, kdy doba fixace úrokové sazby hypotéky končí, a co naopak znamená, když běží. Přesně na to se v tomto článku podíváme.
Běžící doba fixace úrokové sazby hypotéky
Hypotéka obecně je charakteristická v první řadě tím, že je zajištěna nemovitostí, ale také je tu právě fixace. Po dobu jejího trvání se, jak plyne z názvu, nemění úrok hypotéky. To znamená, že budete splácet pořád stejné částky. Když ale doba fixace úrokové sazby hypotéky doběhne ke konci, úrok se přizpůsobí trhu, tedy se může zvýšit, ale i snížit, a právě zde tak existuje prostor pro to, abyste s fixací pracovali a podle tržních očekávání si hypotéku přizpůsobovali. Banky totiž nabízejí různé délky fixační doby, a pokud například trh vypadá do budoucna špatně, je lepší zafixovat na delší dobu, a naopak.
Doba fixace úrokové sazby hypotéky je obvykle 1 až 5 let, nicméně existují i nabídky klidně na 15 let. Vždy musíte mít na paměti především to, že stejně jako máte informace o trhu vy, má je i banka. Pokud je tedy situace na trhu vcelku příznivá, ale očekává se úpadek, banka k současnému výhodnému úroku u dlouhodobých fixací pár procentních bodů přičte. Jednoduše nechce dlouhodobě prodělávat. Když tedy běží doba fixace úrokové sazby hypotéky, máte napevno stanovený úrok a s úvěrem jako takovým nemůžete nic moc dělat, protože byste se jinak vystavili riziku nemalých poplatků. Co ale dělat, když se fixační období blíží ke konci, nebo dokonce skončilo?
Končící doba fixace úrokové sazby hypotéky
Pokud jste v této situaci, máte hned několik možností, jak se můžete snažit na splátkách něco ušetřit. V první řadě je potřeba najít si co nejvíce informací a to jak těch základních o tom, co vlastně doba fixace úrokové sazby hypotéky je, co máte ve smlouvě vy apod., ale také o tom, jaká je situace na trhu, jaká jsou očekávání analytiků a ekonomů atd. Všechno zároveň s dostatečným předstihem, alespoň půl roku před koncem fixačního období.
A co tedy můžete dělat? Pokud vidíte v nabídce, že jiné banky nabízejí výhodnější úroky u hypotéky, nicméně vaše banka na to pro další fixační období nechce přistoupit, můžete refinancovat, tedy přejít k jiné bance, která se postará o tu současnou hypotéku, a vy budete splácet už pouze novou. Pokud byste získali nečekaně nějakou výraznější finanční injekci, můžete obvykle hypotéky mimo dobu fixace předčasně splatit. Zároveň byste měli vždy jedna s vaší bankou právě o tom, co je vám ochotná nabídnout do budoucna.
Další články z rubriky
- Odečet, odpočet úroků z hypotéky
- Nabývací titul
- Dlužníci, fyzické osoby, registr
- Vinkulace pojistného plnění – co to je?
- Zrušení, výmaz věcného břemene – Jak zrušit věcné břemeno?
- Úroková sazba PRIBOR
- Zástavní právo smluvní k nemovitosti
- Co je jistina úvěru?
- Hypotéky – úrokové sazby
- Diskontní sazba ČNB
- Doba fixace úrokové sazby hypotéky
- Bonita klienta (scoring)
- Co je anuita a anuitní splácení?
- Další články z rubriky 'Hypoteční pojmy' »