Kalkulace výše hypotéky bude pravděpodobně tím prvním, co každého budoucího klienta bank nebo nebankovních společností zajímá. V podstatě vždy pak tento pojem označuje výši úroků – tedy o kolik více zaplatíte věřiteli oproti samotné vypůjčené částce. Hned na úvod zmíníme, že úrok je jedna věc, nicméně mnohem lepší je sledovat u všech půjček obecně sazbu RPSN – roční procentuální sazba nákladů. Hypotéky, ale i další úvěry totiž mohou přinášet další poplatky, které v úroku nejsou zohledněny. Když tedy budete počítat, neberte procento úročení, ale procenta, která jsou uvedená jako RPSN. Nyní se tedy už můžeme podívat, jaké jsou varianty kalkulace výše hypotéky.

Jednoduchá kalkulace výše hypotéky

Pokud se nechcete s procenty prát sami, naleznete na internetu řadu kvalitních kalkulaček, kam jednoduše zadáte výši vašich úroků a jak dlouho budete splácet. Na druhou stranu toto je opravdu jednoduchá kalkulace výše hypotéky, protože sice získáte nějakou konkrétní představu, ale to vše předpokládá, že máte k dispozici vstupní data, tedy nabídku od banky nebo nebankovní společnosti. Pravděpodobně vám, stejně jako většině lidí, která tuto otázku klade, jde o to, jak vysokou hypotéku můžete vy konkrétně získat. Před tím, než se k tomu dostaneme, tak ještě jedno drobné varování.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Tabulky ne

Stejně jako kalkulačky, tak naleznete v internetovém prostředí i různé tabulky, které shrnují, jaké úroky dnes banky nabízejí atd. Ano, pokud jsou opravdu aktuální, mohou vám dát nějakou představu, nicméně berte je s rezervou, hlavně u bank. Ty totiž posuzují každou žádost individuálně, a i když najdete v tabulce, že má například KB nejnižší úrok, výsledná kalkulace výše hypotéky u ní může být odlišná

Kalkulace výše hypotéky na portálech bank

Nejpřesnější představu o tom, jakou hypotéku vám může banka nabídnout, když pomineme čekání ve frontě na pobočce, jsou kalkulačky přímo na webových portálech bank. Pokud máte po ruce všechna data, která budou potřeba, je vyplnění formuláře záležitost minuty a k ničemu se pochopitelně nezavazujete. No a jaké informace po vás bude banka chtít? Základem všeho je příjem. Musíte uvést jeho měsíční výši a také to, z čeho vám plyne; zda jste zaměstnanec, podnikatel, máte příjem z pronájmu nemovitostí apod. Určitě vám také pomůže k nižšímu úroku, pokud budete žádat společně s manželem/manželkou. Kalkulace výše hypotéky pak bude vyžadovat i váš věk a to vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobý úvěr typicky na desítky let. Samozřejmě budete moct zadat, jakou výši úvěru si představujete, jaké splátky a na jak dlouho byste chtěli, nicméně zde už bude vše záležet na bance, jaký obrázek si o vás udělá a zda vám vyhoví.

-

Na závěr ještě dodáme, že jsme se sice bavili především o bankách, nicméně kalkulace výše hypotéky probíhá s drobnými odlišnostmi stejně i u nebankovních společností, na jejichž portálech dnes tyto formuláře na výpočet také najdete.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *