Pokud hledáte úvěr, už jste určitě museli narazit i na půjčky se zástavou. Jedná se typicky o objemnější úvěry, protože u těch, které vám poskytnou menší částku, se nevyplatí řešit s tím spojené „papírování“. Zástava slouží jednoduše k tomu, aby se věřitel (typicky banka nebo nebankovní společnost) pojistil pro případ, že nebudete splácet. Možná ještě lepší slovo než pojistil, je zajistil, protože o pojištění se zde v žádném případě nejedná, i když v běžné mluvě se tyto pojmy často zaměňují. Pokud by vás zajímaly další formy zajištění, tak velmi častý je ještě ručitel a setkat se můžete i s tím, že do této sekce bude spadat směnka, která ale čistě z právního hlediska jako zajištění nefunguje. Upneme tedy proto naší pozornost čistě na půjčky se zástavou a ostatní varianty ponecháme na jiné články.
Co je tedy vlastně zástava?
Když bychom to chtěli vysvětlit naprosto laicky, tak zástava je věc, na které se v případě, že dlužník nesplácí, věřitel uspokojí. Může být samozřejmě jak movitá, tak i nemovitá (typicky u hypotéky). U konkrétní půjčky se zástavou to pak funguje tak, že se připojí zástavní smlouva, ve které bude upřesněno, o jakou věc se jedná a další procesní záležitosti. Důležité je zmínit, že u žádné půjčky se zástavou se nemůže stát, že by se věřitel (banka apod.) stala podpisem smlouvy vlastníkem. Takhle tento právní institut nefunguje. Můžete namítat, že movité zástavy jsou často předávány druhé straně, která je pak má u sebe. To je sice pravda, ale tím se nestává vlastníkem, ale pouze takzvaným detentorem. Pokud by se tedy věřitel, který má vaší zástavu, rozhodl jí sám prodat, nebo i jen použít apod., bude se jednat o klasickou krádež.
Jak to funguje u hypoték?
Hypotéky samozřejmě spadají mezi půjčky se zástavou, kterou se vždy stane právě předmětná nemovitost. Pro úplnost je potřeba zmínit, že hypotéky jsou zároveň tradičně účelové úvěry, což znamená, že je můžete použít pouze na financování této nemovitosti; pokud byste toto nechtěli, ale hledáte jen půjčku, kde nemovitost zastavíte, nicméně peníze použijete na něco jiného, podívejte se na jiný moderní nástroj – americké hypotéky.
Ale zpět k zástavě. Pokud budete například v bance žádat o hypotéku, musíte na konkrétní nemovitosti nejprve zřídit zástavní právo ve prospěch tohoto věřitele. To uděláte tak, že podáte příslušnou žádost na katastr nemovitostí společně s podepsanou smlouvou, a jakmile banka uvidí, že bylo zástavní právo zřízeno, vydá peníze. Je jasné, že by nemělo vůbec žádný smysl, kdybyste nemovitost museli bance předat, proto to funguje tímto způsobem.
Půjčky se zástavou – prodej
Závěrem ještě dodáme, co se stane, když nebudete půjčky se zástavou splácet. Typickým postupem je, že vám banka zašle několik výzev a následně přistoupí k žádosti o soudní prodej zástavy. Z vydražené částky si pak vezme nesplacenou část úvěru + penále a vám zůstane zbytek. Plyne z toho jedna důležitá věc. Sice se vám to nestane u nemovitostí, protože tam je výše úvěru odvislá přímo od její hodnoty, nicméně pokud byste narazili na jiné půjčky se zástavou, které vám nabídnou například půjčku 100 tisíc Kč, když zastavíte vaše nové auto, nepřistupte na to. Sice se vám v případě soudního prodeje vrátí finanční rozdíl, nicméně váš vůz bude prodán.
Další články z rubriky
- Přeúvěrování hypotéky, hypotečního úvěru
- Spočítat hypotéku
- Úrokové sazby hypoték
- Nejvýhodnější hypotéka
- Nebankovní hypotéka bez registru
- Chci hypotéku a porovnání hypotečních úvěrů
- Půjčky se zástavou nemovitosti
- Variabilní hypotéka
- Přefinancování hypotéky
- Kalkulace výše hypotéky
- Předčasné splacení hypotéky
- Další články z rubriky 'Hypotéka na nemovitost' »