Často za námi někdo přijde se slovy: „Chci hypotéku a porovnání hypotečních úvěrů.“ To je sice hezké přání, nicméně jeho realizace je z pohledu subjektu, který hypotéky neposkytuje, poměrně komplikovaná. Částečně abychom předešli těmto dotazům, a také z důvodu, že to určitě pomůže všem, kteří uvažují, že si hypotéku zřídí, připravili jsme tento článek. Snad už se nás poté nikdo na tuto větu nezeptá.

Jednoduchá kalkulace

Pod dotazem, který jsme zmínili, se často skrývá pouze špatně formulovaná otázka – kolik bude hypotéka stát. S tím vám poměrně snadno pomůže Google nebo jakýkoliv jiný internetový vyhledávač. Samozřejmě tam nepište: „Chci hypotéku a porovnání hypotečních úvěrů,“ ale pokud budete hledat různé kalkulačky apod., určitě něco naleznete. Do těch nejjednodušších zadáte výši úvěru, dobu splácení a úrokovou míru a ony vám vypočítají, kolik ve výsledku zaplatíte, jak velké budou splátky apod.

Pokud vám jde spíše o to porovnání hypotečních úvěrů, tedy o konkrétní nabídky, bude se to trochu komplikovat. Na internetu naleznete nástroje, které vám toto umožní, ale obvykle nejsou přímo napojeny na bankovní databáze, a tak je trochu problém z aktuálností. Jsou sice velmi pohodlné, protože jednoduše zadáte, kolik si chcete půjčit a jak dlouho chcete splácet a oni vám představí konkrétní varianty, nicméně je vždy lepší ověřit si pak tu finální nabídku, kterou jste si vybrali, přímo na stránkách banky.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Složitější kalkulačky

V podstatě asi nejlepší odpovědí na prosbu: „Chci hypotéku a porovnání hypotečních úvěrů,“ je odkázání na kalkulačky bank. Zde sice nebudete mít k dispozici porovnání s konkurencí, ale pokud budete mít po ruce potřebná data, tak zadání do formuláře je záležitost minuty a za 10 minut můžete mít jednotlivé nabízené varianty u různých bank přímo pro vás. Výhodou totiž je, že zde budete zadávat i výši příjmů, z čeho tyto příjmy máte (podnikání – rizikovější, zaměstnání, pronájem – z pohledu banky jistota, apod.). Ano, bude to trochu více údajů, než když použijete jednoduchou kalkulačku, o které jsme mluvili výše, ale zase získáte nabídku přímo podle vaší situace, a pokud tedy máte všechny potřebné údaje po ruce, časová náročnost nebude zas tak vysoká.

Na základě jakých parametrů budete porovnávat, to už je samozřejmě čistě na vás a my k tomu nemůžeme objektivně nic dodat. Je naprosto na subjektivních potřebách každého budoucího klienta, zda potřebuje primárně hypotéku na vyšší částku a je ochoten za to obětovat vyšší úročení, nebo jestli je pro něj naopak co nejnižší úrok (respektive RPSN sazba) tou klíčovou prioritou. Co ovšem můžeme dodat, je fakt, že vše, co jsme v tomto článku zmínili ohledně bank a kalkulaček, lze samozřejmě použít i v oblasti nebankovních společností a jejich produktů. Pravděpodobně budete mít dokonce k dispozici více variant.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *