V dnešním článku se podíváme na pojem, který bude zajímat především hříšníky, kteří měli problém se splácením úvěrů v minulosti. Proč? K tomu se dostaneme. Nejprve si budeme muset vysvětlit, co je vlastně bankovní registr a následně přejdeme k tomu, kde lze tyto finanční produkty najít. Hypotéka bez registru je totiž poměrně specifická, jinak bychom jí logicky samostatný článek nevěnovali. Jdeme tedy rovnou k věci.

Bankovní registr

Pokud už jste někdy v bance žádali o úvěr, tak musíte vědět, že se tyto finanční instituce snaží všemožnými prostředky, formuláři, doklady apod. zjistit, jak rizikovým klientem z hlediska potencionálních problémů se splácením jste. Jedním z nejúčinnějších nástrojů vedle výše příjmů je právě bankovní registr. Jedná se o databázi společnou všem bankovním ústavům, kde je vedena úvěrová historie naprosto každého. Jinými slovy, pokud jste někdy měli od banky úvěr, budete zde uvedeni a zároveň zde budou k dispozici data o tom, jak disciplinovaně jste spláceli, pokud jste měli nějaké problémy apod. Na jednu stranu je to výhodné ve smyslu, že pokud budete žádat o svůj druhý, třetí a další úvěr a bude vidět, že jste v minulosti vždy spláceli, banka na vás hned bude hledět lépe a nabídne vám výhodnější podmínky. Jakmile jste ale v minulosti měli problémy s dodržováním splátkového kalendáře, zavřou se vám dveře ve všech bankách a právě zde nastupuje hypotéka bez registru.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Hypotéka bez registru – kde žádat?

Nemusí to být pouze hypotéka bez registru, ale jednoduše řečeno všechny úvěry, které mají tento přívlastek, musíte hledat pouze v nebankovních společnostech nebo u soukromých fyzických osob. Nebankovní společnosti určitě znáte – Provident Financial, Cetelem, Home Credit, Essox apod., a to hlavně díky masivním reklamním kampaním. I když jsou některé z nich na banky úzce napojené, nejsou to banky v pravém slova smyslu a například hypotéka bez registru bude určitě v jejich nabídce. Oni totiž zmíněný registr vůbec neřeší a lze říct, že z části si založili byznys i na tom, že rizikoví klienti nemají jinou možnost, než zaklepat na jejich dveře.

Jaké má hypotéka bez registru parametry?

Musí vám být ale jasné, že hypotéka bez registru je pro věřitele vcelku rizikový finanční produkt, protože jde o velké částky bez kompletního prověření osoby dlužníka, a jak jinak lze toto riziko kompenzovat než navýšením úroku. Pokud vám jde tedy v první řadě o to, abyste měli co nejnižší úrok, snažte se získat hypotéku přes banku. V případě, že nemáte jinou možnost, zaměřte se v parametrech na sazbu RPSN – roční procentuální sazba nákladů. Úrok jako takový je sice hezká věc, nicméně v něm často nejsou započítané další poplatky. Naopak sazba RPSN počítá úplně se vším a procentem vám sdělí, o kolik víc ročně zaplatíte oproti tomu, kdybyste spláceli jen samotnou vypůjčenou částku, což je ideální situace. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že v nebankovním sektoru je tak velká konkurence, že vás hypotéka bez registru určitě nezruinuje, protože úroky nejsou astronomické.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *