I když to možná ani nečekáte, může se to stát vcelku snadno. Stavíte dům, máte nějaký rozpočet, podle jehož výše zažádáte o schválení hypotéky, nicméně před koncem stavby zjistíte, že se vše kvůli nečekaným nákladům navýšilo a vy nemáte na úhradu. Co dělat? Nejjednodušší je samozřejmě navýšení hypotéky, nicméně banky se na to moc netváří. V tomto článku se proto podíváme na některé způsoby, jak toho dosáhnout, a zmíníme i několik s tím spojených problémů.

Obyčejné navýšení hypotéky

Nejprve se budeme věnovat nejjednodušší situaci – máte podepsanou smlouvu o poskytnutí úvěru na bydlení (hypotéky) a potřebujete zvýšit částku, kterou budete čerpat, tedy chcete, aby došlo k navýšení hypotéky. Pokud s tímto požadavkem přijdete do banky, tak ve většině nepochodíte. Na druhou stranu, určitě to zkuste, protože je to nejsnazší varianta, a i když si finanční ústav naúčtuje minimálně několik tisíc korun za s tím spojené vypracování právních podkladů, bude to v každém případě cesta nejmenšího odporu.

K tomuto ještě dodáme, abyste o toto obyčejné navýšení hypotéky vždy žádali mimo fixační období. Za prvé zvýšíte své šance na úspěšné vyřízení, za druhé se vyhnete mnohonásobně vyšším poplatkům. V době fixace jsou totiž banky naprosto spokojené se současným stavem – máte na několik let napevno stanovené úroky, které musíte platit, a jim logicky plyne jistý příjem, se kterým nechtějí dále nijak pracovat.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Navýšení hypotéky při refinancování

Pokud nebudete úspěšní s první variantou, můžete zkusit cestu refinancování, tedy změny úvěru. V podstatě to funguje tak, že si vyberete jinou banku nebo nebankovní společnost, která nabízí hypotéky a zároveň i refinancování (přefinancování chcete-li). U ní si pak podáte žádost, a pokud vám vyhoví, začnete hypotéku splácet jí a ona se postará o tu původní. V drtivé většině případů vám pak nový věřitel umožní hypotéku navýšit, na druhou stranu opět počítejte s tím, že bude potřeba, abyste s tou starou nebyli v době fixace, jinak se vše výrazně zkomplikuje.

Na závěr ještě přidáme jeden tip, který je poměrně jednoduchou pojistkou, ale málokterý klient na něj myslí. Při koupi nemovitosti se vám pravděpodobně nestane, že by se vám zvedla cena a vy jste potřebovali navýšení hypotéky, nicméně, jak už bylo řečeno, u staveb a rekonstrukcí se to stát může. Vzhledem k tomu, že je hypotéka striktně vázaná na výši investice, tedy rozpočtu, který se může navýšit, je vhodné, abyste si do něj přidali například pár luxusnějších položek (vybavení apod.), nebo některé práce, které jste schopni oželet v případě, že se zvýší cena těch prací, bez kterých se naopak neobejdete. Nebudete pak muset řešit navýšení hypotéky, ale jednoduše pouze vypustíte luxusnější položky, které si později můžete zakoupit například na spotřebitelský úvěr apod. Tolik k tomuto tématu. Není to snadné, ale lze navýšení hypotéky dosáhnout.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *