Jaká je momentálně ta nejnižší hypotéka? Jakou hypotéku vybrat, abych neplatil zbytečně vysoké úroky? Tak přesně na to se nás ptají potencionální klienti finančních ústavů víceméně pořád a odpověď je nesmírně složitá. Za prvé je potřeba hned na úvod říct, že trh s finančními produkty je nesmírně dynamický, a proto v zásadě v žádném okamžiku nelze spolehlivě říct, která je ta nejnižší hypotéka. „Jakou hypotéku vybrat,“ pokud i toto vás momentálně trápí, čtěte dál tento článek. Budeme se věnovat nejprve tomu, co ovlivňuje výši úročení, abyste měli představu, do jaké kategorie klientů budete spadat, a také se zaměříme na to, jaké jsou rozdíly, když budete žádat v bance a nebankovní společnosti; u koho se bude pravděpodobně nacházet ta nejnižší hypotéka a tedy jakou hypotéku vybrat?

Jakému klientovi bude nabídnuta nejnižší hypotéka?

Je to vcelku jednoduché. Pokud byste vy byli na straně věřitele, určitě byste si také chtěli maximálně zajistit, že vám dlužník peníze vrátí a pochopitelně i s úroky, díky kterým se vám poskytování půjčky vyplatí. U hypotéky je, jak známo, celý úvěr zajištěn nemovitostí, ale i přesto je logicky potřeba si klienta prověřit. Na základě tohoto prověřování se pak banka, ale i nebankovní společnost, které, pravda, k tomu nepřistupují zas tak často, rozhodnou, jaký úrok vám nabídnou. Pokud se tedy ptáte, jaká je nejnižší hypotéka: jakou hypotéku vybrat, tak můžete vybrat v zásadě jakoukoliv, ale musíte být z pohledu věřitele spolehlivý klient.

Vyplňte formulář a dozvíte se jaké jsou aktuálně úroky u jednotlivých bank:

Co si bude věřitel prověřovat? V první řadě se banka podívá do bankovního registru, který obsahuje informace o všech lidech, kteří kdy měli u českých bank úvěr spolu s jejich historií.

-

Pokud zde bude uvedeno, že jste v minulosti měli s jakýmkoliv úvěrem u kohokoliv problémy se splácením, nemusíte do banky ani chodit, ale máte ještě šanci v nebankovní společnosti. Dále budete muset prokazovat výši příjmů a banka bude také hodnotit, jak jsou stabilní – jinak se bude dívat na podnikatele, jinak na majitele několika nemovitostí, který má každý měsíc příjem z jejich pronájmu. Jak banky, tak nebankovní společnosti nabízejí hypotéky bez potvrzení příjmů, nicméně musíte počítat s tím, že vám dají částku, která se rovná maximálně 50% z hodnoty nemovitosti.

Tak jakou hypotéku vybrat?

Pokud jste pozorně četli předchozí odstavce, tak už vám musí být jasné, že odpověď na otázky typu: „jaká je nejnižší hypotéka, jakou hypotéku vybrat apod.,“ je – tu v bance. Nejnižší úroky se dnes pohybují okolo 2,5%, a pokud prokážete vše, co po vás bude finanční ústav požadovat, není vůbec nereálné se této hranici přiblížit. Pokud se vydáte do nebankovní společnosti, nebo nemáte jinou možnost, násobte bankami nabízené úroky dvěma. Ano, vše bude flexibilnější a půjčuje se zde drtivé většině klientů, ale pokud je vašim cílem opravdu nejnižší hypotéka, měly by být nebankovní společnosti až na druhém místě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *