Dochází k tomu celkem často – dlužník banky nebo nebankovní společnosti, který si v minulosti vzal hypotéku na svou nemovitost, jí potřebuje prodat ať už z důvodu, že nemá na splátky, nebo už jí prostě nepotřebuje. Problém je, že hypotéka, přesněji řečeno zástavní právo je z hlediska právní teorie věcné, což znamená, že je „přisáto“ ke konkrétní věci, v tomto případě nemovitosti. Je pak také jasné, že i když by to dlužník uvítal, kupující nekoupí nemovitost se zástavním právem, aby riskoval, že prodávající pak přestane platit a on o ni přijde, i když pokud by na to přistoupil, bylo by to samozřejmě zcela platné. V tomto článku se tedy podíváme na dva způsoby, jak lze převzetí hypotéky realizovat.
Převzetí hypotéky kupujícím
Začneme popisem situace, aby bylo naprosto jasné, o čem se bavíme. Prodávající prodává nemovitost, kterou zaplatil z hypotéky a vázne na ní tedy zástavní právo. Jeho cílem je jí prodat a to tak, že na kupujícího přejde hypotéka – dojde k převzetí hypotéky. Prodávající tedy po uskutečnění této transakce bude bez nemovitosti, ale zároveň nebude muset nic splácet.
Banky jsou v této situaci poměrně benevolentní ve smyslu, že vám nebudou zbytečně „házet klacky pod nohy,“ ale musíte počítat s tím, že kupující musí splnit stejné požadavky, jako kdyby sám žádal o novou hypotéku – lehce zkresleno to bude tím, jak velké časové období a jaká částka zbývá do konce. Kupující tedy bude muset prokázat dostatečný, stabilní a pravidelný příjem, banka bude vyžadovat, aby neměl nějaké poznámky o tom, že v minulosti nesplácel, v bankovním registru apod. Toto vám sice odpadne, pokud byste měli úvěr od nebankovní společnosti, ale zase budete mít vyšší úroky. Pokud kupující toto vše splní, může dojít k převzetí hypotéky a prodeji nemovitosti by nemělo nic stát v cestě.
Umoření hypotéky kupujícím
Kombinací je samozřejmě celá řada, nicméně druhou variantou, která se často využívá, je umoření hypotéky kupujícím. Zde nedojde ke klasickému převzetí hypotéky, ale funguje to tak, že kupující požádá libovolnou banku nebo nebankovní společnost o poskytnutí hypotéky na koupi nemovitosti prodávajícího, opět prokáže všechny vyžadované skutečnosti (tomu se jednoduše nedá úplně vyhnout) a úvěr použije na zaplacení nemovitosti. Tím prodávající, který má hypotéku na prodávanou nemovitost, získá finance, kterými předčasně splatí existující hypotéku, aby pak prodal nemovitost již bez zástavního práva.
Tato varianta se možná na první pohled jeví komplikovaně, ale při správném načasování a precizně popsaných lhůtách ve smlouvách je rozhodně jednodušší než převzetí hypotéky jako takové. Určitě je také vhodné realizovat tento postup v době, kdy končí na hypotéce fixace, protože v opačném případě se vystavujete riziku nemalých poplatků za předčasné splacení. Pokud by ho vaše banka vůbec neumožňovala (i když by to bylo hodně nestandardní), můžete refinancovat u banky, která to povoluje.
Další články z rubriky
- Dostanu hypotéku? Dosáhnu na hypotéku
- Rozvod a hypotéka aneb hypotéka po rozvodu
- Vyvázání z hypotéky
- Hypotéka pro podnikatele a OSVČ
- Nejnižší hypotéka:Jakou hypotéku vybrat?
- Přenechání hypotéky
- Převzetí hypotéky
- Výhodné hypotéky
- Hypotéka na rekonstrukci
- Navýšení hypotéky
- Další články z rubriky 'Jak na hypotéku' »